Macron'dan 'kafatası' sözü

Macron'dan 'kafatası' sözü

Fransa'nın eski sömürgesi Cezayir'i ziyaretinde ''Geleceğe bakalım, yeni bir hikaye yazalım'' mesajı veren Macron, 1850'lerde öldürülen Cezayirli direnişçilerin Paris'teki İnsan Müzesi'nde tutulan kafataslarını Cezayir'e iade edebileceklerini söyledi.

Fransa'nın her zaman gerilimli ilişkiler içinde olduğu eski sömürgesi Cezayir'i ilk kez ziyaret eden Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 'dost' ve 'ilişkileri güçlendirmek isteyen yapıcı ortak' olarak geldiğini belirtti. Macron, 1850'lerde öldürülen Cezayirli direnişçilerin Paris'teki İnsan Müzesi'nde tutulan kafataslarını Cezayir'e iade edeceğinin işaretini verdi.

130 yıllık işgalin simgelerinden

Fransa'nın 2. Dünya Savaşı sonrası doğmuş ilk cumhurbaşkanı olan Macron, Fransa'nın Cezayir'deki 130 yıllık işgalinde yaşanan acıların simgelerinden olan 37 kafatasının iadesi için Cezayirli ve Fransız akademisyenlerin uzun zamandır yürüttüğü kampanyaya destek açıklayarak ''Bunun kararını vermeye hazırım'' dedi. Fransa'nın pek çok katliama imza attığı 1954-1962 arasındaki bağımsızlık savaşında 1.5 milyon Cezayirli ölmüştü. Paris'te 17 Ekim 1961'de protesto düzenleyen yüzlerce Cezayirli, Fransız polisi tarafından katledilmişti. Cezayir sömürge döneminde 10 milyon kişinin öldürüldüğü söyleyerek Fransa'ya suçlarını kabul edip tazminat ödemesi çağrısı yapıyor.

Macron seçim kampanyası sırasında Fransa'nın bir sömürgeci olarak Cezayir'de yaptıklarını 'insanlığa karşı suç' diye nitelese de ziyareti sırasında seleflerinin izinden gidip herhangi bir özür açıklaması yapmadı. Cezayir sokaklarında halkla söyleşirken ''Yaptıklarımızı kabul etmemiz lazım ama Cezayir gençliği sadece geçmişe bakarak yaşayamaz. Geleceğe bakmek ve yeni istihdam yaratmak lazım… Ben buraya geçmişi yargılamak için gelmedim. Bugün olanlar için geçmişi mazeret göstermeyin… Benim Fransa-Cezayir ilişkileriyle ilgili vizyonumun geçmişle hiçbir bağlantısı yok. Yeni bir hikaye yazıyoruz'' diye konuştu.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS