Mahmud Abbas: "Üçüncü bir intifada başlayabilir"

Mahmud Abbas: "Üçüncü bir intifada başlayabilir"

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı kabul etti. Abbas, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri için "Yaşanan hadiseler çok tehlikeli. Uygulamalar bölgede kaosa ve yeni bir intifadanın başlamasına sebep olabilir" dedi. Fransa Cumhurbaşkan Hollande da "İlkelere saygı duyulması ve sükunet çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri sonrası Filistin'de üçüncü bir intifadanın (ayaklanma) başlayabileceğini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı Elysee Sarayı'nda kabul etti.


İkilinin görüşme sonrasında yaptığı ortak basın toplantısında konuşan Abbas, Mescid-i Aksa'da yaşananlara ilişkin, "Yaşanan hadiseler çok tehlikeli. Uygulamalar bölgede kaosa ve yeni bir intifadanın başlamasına sebep olabilir" diye konuştu.


İsrail polisinden Mescid-i Aksa'ya müdahale


Cumhurbaşkanı Hollande de Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine ilişkin olarak 1967 sınırları temelindeki "ilkelere saygı duyulması" çağrısında bulundu. Başbakan Netanyahu'dan Mescid-i Aksa için 'kararlılık' mesajı Hollande, "İlkelere saygı duyulması ve sükunet çağrısı bulunuyoruz. Daha önce Mescid-i Aksa'ya yönelik herhangi bir ihlalin olmaması konusundaki hassasiyetimizi dile getirmiştik" diye konuştu.Yahudiler için yılbaşı olarak kabul edilen "Roş Aşana" tatili nedeniyle yaklaşık 50 Yahudi yerleşimci İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel eşliğinde 13 Eylül'de Mescid-i Aksa'ya girmiş, yerleşimcilerin Aksa'ya alınmasını protestoeden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere askerler ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale etmişti. Müdahale sırasında aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS