Son Dakika

Mario Jardel kara para aklamakla suçlanıyor

A A

30.11.2015 - 18:49 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Bir dönem Galatasaray formasını giyen eski futbolcu yeni milletvekili Mario Jardel, ülkesi Brezilya'da yolsuzlukla suçlanıyor.

Mario Jardel kara para aklamakla suçlanıyor

Futbolu 2011 yılında bırakmasının ardından, 2014 yılında Brezilya'nın Rio Grande do Sul bölgesindeki yerel parlamentodan milletvekili seçilen Jardel ile ilgili soruşturmayı açan savcılık, eski futbolcuyu kamu parasını kötüye kullanma, sahte evrak, organize suç ve kara para aklama suçlamalarında bulundu.

Soruşturma kapsamında bu sabah Jardel'in ev ve iş yerinde arama yapıldığı, hakkında açılan soruşturmadan dolayı da milletvekilliğinin 180 gün boyunca askıya alındığı da belirtildi.

Brezilya yasalarına göre bir milletvekilinin sadece mali suçlardan dolayı dokunulmazlığının kaldırılabildiğini hatırlatan savcılık, tutuklama kararına alternatif olarak Jardel'in milletvekilliğinin askıya alındığını duyurdu.

Galatasaray Kobe Bryant'ı gözüne kestirdi!

Jardel'in milletvekilliğinden dolayı sahip olduğu bazı hakları kişisel çıkarları için kullandığı, kirasını bölgesel yönetime ödettiği bir evde annesi ve erkek kardeşini oturttuğu, ofisinde olmayan kişileri çalışıyor gibi gösterip maaş bağlattığı ve sahte seyahatler gösterdiği iddia edilirken, delillerin hepsinin telefon konuşmaları ile video görüntülerinde kayıt edildiği aktarıldı.

Trabzonspor'da Lucescu heyecanı

Soruşturmanın başındaki isim olan Marcelo Dornelles ayrıca, Jardel'in bir uyuşturucu kullanıcısı olduğunu savunup, eski futbolcu hakkında gıda ürünlerini yasa dışı yollardan ülkeye sokmak suçundan da ayrı bir soruşturma yürütüldüğünü söyledi. 

Futbolculuk kariyerinde çok sayıda kulüpte oynayan 42 yaşındaki Jardel, en büyük başarılarını Porto (1996-2000), Galatasaray (2000-2001) ve Sporting Lizbon (2001-2003) takımlarında elde etmişti.