Son Dakika

Mariupol şehrindeki insanlık dramını anlattı: "Üç çocuk susuzluktan öldü"

A A

22.03.2022 - 12:35 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Foto: Arşiv / BBC Türkçe

Ukrayna'da bir sivil, kuşatma altındaki Mariupol'dan 20 kilometre uzaklıktaki köye ailesini geride bırakarak nasıl kaçtığını anlattı.

Mariupol şehrindeki insanlık dramını anlattı: "Üç çocuk susuzluktan öldü"

27 yaşındaki Victoria adlı kadın, kuşatma altındaki Mariupol'dan 20 kilometre uzaklıktaki köye ailesini geride bırakarak nasıl kaçtığını BBC Radyo 5'e anlattı.

Victoria "Kentim tamamen yok edildi. İnsanlar bodrumlarda kalıyor ama bu güvenli değil, o kadar ağır bombardıman var ki bodrumlar bile yok ediliyor" dedi.

"ÜÇ ÇOCUK SUSUZLUKTAN ÖLDÜ"

Çok sayıda kişinin gıda ve suya erişimi olmadığını belirten Victoria "Tanıdığım üç çocuk susuzluktan öldü. 21. yüzyıldayız ve çocuklar benim kentimde susuzluktan ölüyor. Şu anda açlık çekiyorlar" dedi.

Diğer aile üyelerinin Mariupol'dan ayrılmasına yardımcı olamadığını söyleyen Victoria ayrıca "ailesini tahliye etmek" için uğraştığını belirtti.

"Ukrayna'da kalacağım ve ailemi Mariupol'dan kurtaracağım. Mariupol benim hayatım, neden kentimi, ülkemi Rusya yüzünden terk etmem gerektiğini anlamıyorum."

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları aralıksız sürerken, Rus birlikleri çatışmanın en yoğun yaşandığı kentlerden biri olan Mariupol’de de sivil yerleşimleri vurmaya devam ediyor.

Kentte Rus saldırılarının ardından çok sayıda sivil hayatını kaybederken, Ukrayna hükümeti Rusya'nın Mariupol'deki sivillere yönelik saldırılarını uluslararası mahkemeye taşıdı.