Martin Schulz: Kıbrıs'ın birleşmesi mümkün

Martin Schulz: Kıbrıs'ın birleşmesi mümkün

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, "Kıbrıs adasının yeniden birleşmesi mümkün. Adanın yeniden birleşmesi hepimiz için bir umut mesajıdır." dedi.

Kıbrıs'ta temaslarda bulunan Schulz Kayıp Şahıslar Komitesi Antropoloji Laboratuvarı’nı ziyaret etti. Burada Kayıp Şahıslar Komitesi üyeleriyle görüşen Schulz çalışmalar hakkında bilgi aldı.


Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Schulz, komitenin çalışmalarından etkilendiğini, AP olarak komiteye desteklerinin devam edeceğini söyledi.Kayıpların ve kayıp acılarının her iki tarafta da yaşandığını dile getiren Schulz, yapılan çalışmalarla verilen umudun barışçıl bir gelecek için iyibir temel olduğunu dile getirdi.


Martin Schulz, daha sonra Lefkoşa’da ara bölgede bazı Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum siyasi parti başkan ve temsilcileriyle bir araya geldi. Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Schulz, "Kıbrıs adasının yeniden birleşmesi mümkün. Adanın yeniden birleşmesi hepimiz için bir umut mesajıdır." ifadesini kullandı.


Kıbrıs'ta bazı sorunların çözülmesinin da ne kadar zor olduğunun bilincinde olduğunu belirten Schulz, Almanya’nın bir gün yeniden birleşeceğinin, Sovyetler Birliği'nin bir gün çökmesinin de beklenmediğini ancak bunların gerçekleştiğini hatırlattı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS