Son Dakika

Merkel'den Putin'e Belarus telefonu

A A

11.11.2021 - 11:16 | Haber Kaynağı: DW Türkçe / AA

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Belarus-Polonya sınırındaki durumu görüştüğü bildirildi.

Merkel'den Putin'e Belarus telefonu

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Şansölye Merkel’in Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Seibert, görüşmede iki liderin Belarus-Polonya sınırındaki durumu ele aldığını aktararak, "Merkel, Belarus rejiminin göçmenleri araç olarak kullanmasının insanlık dışı ve kabul edilmez olduğunun altını çizdi ve Putin'den Minsk rejimi üzerinde etkili olmasını istedi." ifadesini kullandı.

DW Türkçe'de yer alan habere göre Seibert, Federal Hükümet'in Putin'in Minsk üzerindeki etkisinin "önemsiz olmadığına" inandığını belirtti. Belarus hükümetinin göçmenlerin Polonya sınırına doğru ilerlemesine izin veren yaklaşımını en sert dille kınayan Seibert "Minsk'teki rejim tarafından düzenlenen şey, devlet tarafından organize edilmiş insan kaçakçılığıdır" ifadelerini kullandı. Seibert, Belarus'u "Avrupa Birliği'ne bir hibrit saldırıda bulunmakla" suçladı.