Mevlüt Çavuşoğlu, "Erdoğan fanidir, buralar kimseye kalıcı değil"

Mevlüt Çavuşoğlu, "Erdoğan fanidir, buralar kimseye kalıcı değil"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanlığı binası, Recep Tayyip Erdoğan'ın binası mı? Erdoğan fanidir hepimiz gibi. Buralar kimseye kalıcı değil" dedi. Çavuşoğlu, Londra'daki temasları çerçevesinde İngiliz siyasetçi Robert John Walter'a kendi imzaladığı Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanını verdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, temaslarda bulunmak üzere geldiği İngiltere'nin başkenti Londra'da, Türk Diyanet Vakfı'nın binasında Türk vatandaşlarla bir araya geldi. Konuşmasında AKP iktidarının Türkiye'de son 13 yılda getirdiği noktaya değinen Çavuşoğlu, bir zamanlar IMF'nin vereceği borçla sevinen Türkiye'nin şimdi G20'ye başkanlık eden güçlü bir Türkiye konumuna geldiğini söyledi.


Mevlüt Çavuşoğlu ve konuk bakanlar sahnede


"Recep Tayyip Erdoğan fanidir hepimiz gibi"


Bakan Çavuşoğlu, bunca olumlu gelişmeye karşın hala Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın ve uçaklarının büyüklüğünün eleştiri malzemesi olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:


"Onlar istiyor ki Türkiye hala ezik bir ülke olsun, birinci sınıf değil; ikinci sınıf bir ülke olsun. Cumhurbaşkanlığı binası Recep Tayyip Erdoğan'ın binası mı? Recep Tayyip Erdoğan fanidir hepimiz gibi. Nasıl cumhurbaşkanı oldu, halkımız seçti. Gitti sandığa cumhurbaşkanı seçti. İki dönemden sonra başka bir cumhurbaşkanı gelecek. Buralar kimseye kalıcı değil ki. Başka ülkelerin cumhurbaşkanı büyük uçaklarla gelecek, benim cumhurbaşkanım, başbakanım giderken ikide bir durup yakıt alacak öyle gidecek. Yok artık öyle bir Türkiye. Biz öyle cumhurbaşkanımızı, başbakanımızı üç, dört kere indirip kaldıramayız. Çünkü, dünyanın en zengin 17. ülkeyiz. Çünkü G20'ye başkanlık ediyoruz. IMF'nin kapısında 1 milyar dolar için dilenen Türkiye'nin bugün G20'ye başkanlık edeceğini söylesek inanır mıydınız? İnanmazdınız."


TOKİ, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın maliyetini mahkemeye de açıklamadı


İstanbul'da gerçekleşmesi planlanan projelere değinen Çavuşoğlu, Kanal İstanbul Projesi'ni yapamayacakları yönündeki eleştirilere karşı "Kanal İstanbul'un doğusuna da batısına da iki şehir koyacağız. Birileri çıkmış 'Türkiye'yi lojistik merkezi yapacağız' diyor. Bakü Tiflis Kars demir yolu bitmek üzere. Marmaray bitmek üzere. Londra'yı Pekin'e bağlıyoruz. Eski İpek yolunu demir yollarıyla canlandırıyoruz. Birileri de çıkmış, iki tane şehir yapacağız diyor. İnsan biraz araştırır, bunları yeni icatlar gibi göstermez, bunları milletle dalga geçer gibi sunmayın"şeklinde konuştu.


Mehmet Şimşek Cumhurbaşkanlığı Sarayıyla ilgili soruları yanıtladı


"Vatandaş sizin Marksist ideolojinize oy vermek zorunda değil"


Güneydoğu'da vatandaşların tehdit edilerek özgürce oy kullanmalarının engellenmeye çalışıldığını ileri süren Çavuşoğlu HDP'yi hedef aldı ve şöyle konuştu:


"Benim Kürt kardeşlerim senin ideolojini beğenmek zorunda değil, benim muhafazakar dindar kardeşim senin Marksist, Leninist ideolojine oy vermek zorunda mı kardeşim. Neden silahla, tehditle oy vermeye zorluyorsun. Demokrasi, hak diyorsun sonra onların özgürce oy vermesini engelliyorsun. Vatandaşlarımız kendini baskı altında hissetmesin diye biz olağanüstü hali kaldırdık. Şimdi vatandaşlarımıza zulmeden onlar."


Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın elektrik faturası TBMM'de


Çavuşoğlu, AK Parti'ye karşı "şer cephesi" oluşturulduğunu öne sürerek, yurt dışındaki Türklere dönük hazırlanan ve pasaport ücretleri, bedelli askerlik ücretleri, yurt dışında oy kullanma ile çocuk yardımından yararlanma gibi düzenlemeleri içeren "Dortmund Paketi" ile ilgili bilgi verdi.


Bakan Çavuşoğlu, Clissold Park'ta düzenlenen Anadolu Kültür Festivalini ve Aziziye Camisini ziyaret etti.


İngiliz siyasetçiye TC nüfus cüzdanı


Mevlüt Çavuşoğlu, Londra'daki temasları çerçevesinde İngiliz siyasetçi, eski milletvekili Robert John Walter'a kendi imzaladığı Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanını takdim etti. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Londra Büyükelçiliğinin rezidansında düzenlenen takdim töreninde, "Bugün çok sevdiğim bir dostuma, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde milletvekili olarak ve oradaki siyasi grubumuza başkanlık yapan, yıllardır birlikte çalıştığımız çok değerli dostum ve milletvekili Robert John Walter'a Türkiye Cumhuriyeti kimliğini vermekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Kendisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak istedi, biz de süreci hızlandırdık" diye konuştu.


Robert John Walter'ın Türk olan eşi Feride Alp ile sık sık Türkiye'ye gittiğini belirten Çavuşoğlu, "Bundan sonra da hayatlarının bir kısmı Türkiye'de olacak, bir kısmı burada olacak. Biz bu talebini memnuniyetle karşıladık ve bugün kendisine benim imzaladığım kimlik kartını takdim ediyoruz" ifadesini kullandı.


Türkçe konuşan Robert John Walter, "Sayın Bakan Mevlüt Bey ve Büyükelçim bugün Türk oldum. Çok mutluyum. Türkiye'de güzel günler geçirmeyi dört gözle bekliyorum. Teşekkürler" dedi.


66 yaşındaki Robert John Walter, 1997-2015 yıllarında Muhafazakar Parti'nin Kuzey Dorset milletvekilliğini yaptı. Walter geçen yıl, bu ay başında yapılan genel seçim için milletvekili adaylığını koymayacağını açıklamıştı.


Bakan Çavuşoğlu törenden önce Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, Türkiye'nin Edinburgh Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut'un da aralarında bulunduğu diplomatlarla çalışma kahvaltısında bir araya geldi.


Çavuşoğlu bugün ayrıca Luton Türk Kültür Merkezinde vatandaşlarla bir araya gelecek ve ardından Hollanda'ya hareket edecek.


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS