Mısır Başsavcısı'na bombalı saldırı

Mısır Başsavcısı'na bombalı saldırı

Mısır'ın başkenti Kahire'nin Heliopolis semtinde Mısır başsavcısına bombalı saldırı düzenlendi. Hastaneye kaldırılan savcının hayatını kaybettiği açıklandı.

Mısır Başsavcısı Hişam Berekat'ın konvoyuna bombalı saldırı düzenlendiği bildirildi. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre Başkent Kahire'nin
Heliopolis semtinde Harp Akademisi yakınından geçerken Başsavcı Berekat konvoyuna bombalı saldırı düzenlendi.


Saldırının düzenlendiği konvoyda Başsavcının da bulunduğu, yaralıların bölgedeki bir hastaneye kaldırıldığı aktarılırken, saldırıda ölen kişinin bulunmadığı belirtildi. Olayla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Terör eylemini "Halk Direnişi" adında bir örgütün üstlendiği ifade edildi.


SAVCI HAYATINI KAYBETTİ


Mısır devlet ajansının son dakika olarak geçtiği bilgide savcını aldığı yaralar nedeniyle tüm müdahalelere rağmen kurtulamadığı ve hayatını kaybettiği açıklandı.


HİŞAM BEREKET KİMDİR?


64 yaşındaki Bereket, Mısır muhalefetinin sert tepkilerine neden olan bir isimdi. Haziran 2013'te Muhammed Mursi'yi deviren askeri darbenin ardından başsavcı olarak atanmıştı. O günden bu yana da çoğu Müslüman Kardeşler üyesi, hükümete muhalif isimlerin yargıya sevk edilmesinde önemli rol oynadı. O isimin büyük bir kısmı dam cezasına çarptırıldı.


Bereket, Mursi'nin yargılandığı "casusluk" davasını "Mısır tarihindeki en büyük casusluk davası" şeklinde nitelemişti.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS