Son Dakika

Mısır uçağının enkazından ilk fotoğraflar

A A

21.05.2016 - 17:02 Son Güncelleme:

Mısır ordusu, önceki gün Paris-Kahire seferini yaparken Akdeniz'de düşen yolcu uçağına ait enkaz parçalarının fotoğraflarını yayımladı.

Mısır uçağının enkazından ilk fotoğraflar

Yayımlanan fotoğraflar arasında Mısır Hava Yolları'na (EgyptAir) ait uçağın koltuk parçaları, yolculara ait bagajlar, bazı can yelekleri ve hatta bir bebeğin uyku tulumu da var. Enkaz parçalarında Egyptair yazısı net bir şekilde görülüyor.

Düşüşten önce Egyptair uçağında duman tespit edilmiş

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Mısır'ın İskenderiye kentinin yaklaşık 290 kilometre açığındaki arama çalışmalarında bazı ceset parçalarına da rastlandığı bildiriliyor.

Uçağın karakutusu henüz bulunamadı.

Paris'ten Kahire'ye giden uçakta 56'sı yolcu, 7'si mürettebat ve 3'ü de güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 66 kişi vardı.
Uçakta Irak'tan iki; İngiltere, Kanada, Belçika, Kuveyt, Suudi Arabistan, Cezayir, Sudan, Çad ve Portekiz'den de birer yolcu bulunuyordu.


Duman alarmı

Öte yandan Fransa Sivil Havacılık Kurumu, yolcu uçağı ile tamasın kesilmesinden 3 dakika önce uçaktan duman alarmı geldiğine dair haberleri doğruladı.

Kurumdan yapılan açıklamada, bu tip bir bilginen genelde, yangın başlangıcı anlamına geldiği bildirildi.

Havacılık sektöründen haberler veren The Aviation Herald adlı internet sitesi, denize düşmeden birkaç dakika önce uçağın tuvaletinden ve elektrik sisteminden duman alarmı geldiğini duyurmuştu.

Fransa Sivil Havacılık Kurumu Sözcüsü, doğrulanan habere karşın, kazanın nedeni ile ilgili bir yorum yapmak için henüz erken olduğunu söyledi.

Bazı yolcuların ve mürettebatın aileleriyle görüşen Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault da kazaya yönelik tüm teorilerin incelendiğini belirtti.

Mısırlı yetkililer ise uçağın 'terör saldırısıyla' düşürüldüğü ihtimalinin daha güçlü olduğunu açıklamıştı.