Son Dakika

Mısır yolcu uçağı havada kayboldu

A A

19.05.2016 - 07:53 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA / DHA

Mısır Havayolları'na ait, 804 sefer sayılı Paris-Kahire seferini yapan uçak havada kayboldu. Mısır Havayolları, uçağın rotası üzerindeki radarlarla bağlantısının kesildiğini duyurdu. Konuyla ilgili açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande uçağın düştüğünü ifade ederken Yunanistan devlet televizyonu da uçağı arayan yetkililerin enkaz denizde yüzen enkaz parçalarına rastladığını duyurdu.

Mısır yolcu uçağı havada kayboldu

Mısır Hava Yollarına ait Paris-Kahire seferini yapan yolcu uçağıyla irtibatın kesildiği duyuruldu.

Mısır Hava Yolları tarafından yapılan açıklamada, Paris-Kahire seferini yapmakta olan "MS804" sefer sayılı Airbus A320 tipi yolcu uçağının, Paris Charles de Gaulle Havaalanı’ndan yerel saat 23.09'da havalandığı belirtildi.

Açıklamada uçağın Kahire yerel saatliyle 02.45’te Akdeniz’de Mısırhava sahasına girdikten sonra radardan kaybolduğu bildirildi.

Uçakta 59 yolcu ve 7 mürettebat toplam 66 kişinin bulunduğu ifade edilen açıklamada, uçağın pilotu tarafından her hangi bir acil durum çağrısı yapılmadığı duyuruldu.

Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı Sözcüsü "uçak büyük ihtimalle Akdeniz'e düştü" dedi.

Mısır Havacılık Bakanlığı, uçakta 30 Mısırlı, 15 Fransız, 2 Iraklı, 1 İngiliz, 1 Belçikalı, 1 Kuveytli, 1 Suudi Arabistanlı, 1 Sudanlı, 1 Çadlı, 1 Portekizli, 1 Cezayirli, 1 Kanadalı yolcunun bulunduğunu açıkladı.

AP: Uçak düştü

Associated Press'in haberine göre, Mısır havacılık yetkilileri uçağın düştüğünü söyledi. Yetkililer, uçağın enkazının bulunması için başlatılan çalışmaların sürdüğünü belirtti.

AFP'ye konuşan bir Yunan havacılık kaynağı, uçağın Kerpe adasının yaklaşık 130 deniz mili açığında düştüğünü söyledi. Aynı kaynak, pilotla son temasın, uçak radardan kaybolmadan üç dakika önce kurulduğunu belirtti.

Yerel saatle 02.45'te irtibat kesilen uçağın Akdeniz'e düşmüş olmasından korkuluyordu.

Havayolu şirketi ve Mısır havacılık yetkilileri daha önce uçağın Akdeniz'e düşmüş olduğuna inanıldığını belirtmişlerdi. Ancak yetkililer daha sonraki açıklamalarında henüz kesin bir sonuca varmak için erken olduğunu belirtmişlerdi.

 Airbus'tan açıklama

Airbus şirketi, Paris-Kahire seferini yaparken Akdeniz’de radardan kaybolan A320 tipi yolcu uçağının Mısır Hava Yollarına Kasım 2003'te teslim edildiğini açıkladı. Şirketten yapılan yazılı açıklamada, "Uçağın şu ana kadar 48 bin saat uçuş gerçekleştirdiği" bildirildi. Uçağın düşüşünden dolayı büyük üzüntü duyulduğu kaydedilen açıklamada, Airbus şirketinin, "Uçak Kazalarını Araştırma Bürosu ile birlikte kazayı araştıracak bütün yetkili kurumlara gereken teknik desteği vermeye hazır olduğu" bildirildi.

Yunan yetkili: Mısır uçağı Karpathos adasının güneyinde düştü

Fransa’nın başkenti Paris’ten Kahire’ye gitmekte olan Mısır Havayolları'nın uçağı, henüz belirlenemeyen nedenlerden dolayı Karpathos Adası’nın yaklaşık 130 mil güneyinde denize düştü.

Atina Havaalanı radarlarından geçtikten 40 dakika sonra uçakla irtibat aniden kesildi.

Yunanistan Sivil Havacılık Müdürü Konstantinos Liceratos, “Uçak bizim hava sahamızdan çıkmak üzereyken alışıldığı üzere pilotla irtibata geçmeye çalıştık; ancak, cevap vermedi ve Mısır hava sahasına girdikten sonra, saat sabah 3:29’da radardan kayboldu. Hemen Mısır ilgililerine haber verdik. Olayı bizden öğrendiler. Pilotla en son, Atina’dan uzaklaşırken ve Kea Adası’nın üstünden geçerken konuştuk, hiçbir problemden bahsetmedi” dedi.

Airbus 320-232 tipi yolcu uçağında aralarında 30 Mısırlı, 15 Fransız ve 1 İngiliz yolcu ile 10 kişilik mürettebat ile toplam 66 kişi bulunuyordu. Mısır Başbakanı Şerif İsmail terör saldırısının da muhtemel olabileceğini açıkladı. Aynı şekilde Fransa Başbakanı Manuel Valls terör saldırısı dâhil her olasılığın incelendiğini belirtti.

Yunanistan, kurtarma çalışmalarına C-130 tipinde iki uçak, Nikiforos Fokas adlı savaş gemisi, bir Süper Puma ve bir S-70 helikopterle katılıyor.

Hollande, Paris-Kahire uçağının düştüğünü doğruladı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, kaybolan Mısır Havayolları’na ait uçağın düştüğünü doğruladı, ancak çakılmanın sebebine ilişkin henüz herhangi bir "hipotez" çıkarılamayacığını söyledi.

Fransa'nın enkazın bulunması amacıyla gerçekleşen arama çalışmalarına destek olmaya hazır olduğunu belirten Hollande, uçakta bulunan yolcuların aileleriyle de "dayanışma" içinde olacaklarını ifade etti.

Mısır Başbakanı Şerif İsmail de, olayın terör veya başka sebeplerle bağdaştırılması için henüz erken olduğunu açıkladı.

Kahire Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mısır Başbakanı, "Uçağın bulunması için arama operasyonları, uçağın iletişimi kaybettiği düşünülen alanda şu anda devam ediyor" dedi.

İsmail, ancak tüm arama çalışmalarının tamamlandırılması ile uçağın neden düştüğüne ilişkin tespitlerin doğrulanabileceğini vurguladı ve henüz bir sonuca varamayacaklarını sözlerine ekledi.

Enkaz parçalarına rastlandı

Yunanistan devlet televizyonu düşen uçakla ilgili son bilgileri geçti. Televizyon, uçağı arayan yetkililerin denizde enkaz parçalarına rastladığını duyurdu.