Mısır yolcu uçağı kaçırıldı

Mısır yolcu uçağı kaçırıldı

Mısır Havayolları'na ait bir uçak, İskenderiye'den Kahire'ye gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra kaçırılarak Güney Kıbrıs’taki Larnaka Havalimanı'na indirildi. Hava korsanı, uçaktaki 4 yabancı yolcu ve mürettebat hariç herkesi serbest bıraktı. Korsan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaşayan eski eşi ile görüşmek istedi, kadın, havalimanına getirildi. İstanbul'a gitmek istediği belirtilen hava korsanı uzun süren pazarlıktan sonra teslim oldu. Güney Kıbrıslı yetkililer Mısır uçağını kaçıran korsanın üzerinde patlayıcı bulunmadığını açıkladı.

Rum polisi kaçırılan uçağın indiği Güney Kıbrıs Larnaka Havaalanı'nı uçuşa kapattı. Uçakta 5 mürettebat 50 yolcu olmak üzere 60 kişi bulunuyordu. Pazarlıklar sonucu, Hava korsanı, uçaktaki 4 yabancı yolcu ve mürettebat hariç herkesi serbest bıraktı. MS181 sefer sayılı yolcu uçağını kaçıran korsanın İbrahim Samaha olduğu belirlendi. Samaha,  İskenderiye Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde hocalık yapıyor. Fakat, Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ala Yusuf ise hava korsanının isminin Seif El Din Mustafa olduğunu söyledi.


Mektup talebi


Samaha, yazdığı Arapça bir mektubun Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaşayan bir kadına iletilmesini istemişti. Bu kişinin eski eşi olduğu ortaya çıktı. Eski eş Marina Parascos, havaalanına geldi. Hava korsanının Arapça yazdığı mektupta Güney Kıbrıs'tan sığınma talep ettiği belirtildi. 


 


(Bir Mısır sitesinde yayınlan bu fotoğrafta hava korsanı Seif Eldin Mustafa, eski eşine verilmek üzere hazırladığı mektubu uçuş personeline uzatırken görülüyor. Kadın havalimanı görevlisinin başını ellerinin arasına alması, yaşadığı korkuyu gözler önüne seriyor... )


Hava korsanının üzerinde bomba olduğu iddia ediliyor. Polisten, uçaktan uzaklaşması istenildi. Mısır Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, ''Uçağın pilotu, üzerinde bomba düzeneği olan bir yolcu tarafından tehdit ediliyor'' dedi. 


Bu terör eylemi değil


Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Mısır uçağının kaçırılmasının terör eylemi olmadığını açıkladı.


''Terörist değil, gerizekalı''


Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise “Terörist değil, gerizekalı. Teröristler de manyak oluyor ama bu kadar aptal olmuyorlar. Bu adam öyle" açıklamasını yaptı. Mısır Sivil Havacılık Bakanı ise, ''Kaçırılan uçakta 7 kişi var, 3'ü yolcu. Yolcuları almak üzere Güney Kıbrıs'a uçak gönderiyoruz'' dedi. 


Mısır Havayolları'ndan açıklama


Mısır Havayolları, kaçırılan uçaktaki 4 yabancı yolcu ve mürettebat hariç herkesin serbest bırakıldığını açıkladı.


 

İki İngiliz Üssü


Kıbrıs Rum Kesimi'nde iki İngiliz üssü bulunuyor. Larnaka'da 38 yıl önce de uçak kaçırılmıştı


Larnaka'da 38 yıl önce, Şubat 1978'de Şubat ayında yine benzer bir kaçırılma olayı yaşandı. Larnaka Havalimanı'nda, Kıbrıs Havayolları'na ait bir DC8 tipi uçak kaçırılmıştı. İki Arap tarafından kaçırılan uçakla ilk teması havalimanı yetkilileri kurdu. Yolcular serbest bırakıldı. Ancak uçakta 15 kişi tutuluyordu. Yakıt alan uçak Suriye'ye gitmek üzere havalandı. Ancak uçak Suriye'ye indirilmedi. Suudi Arabistan da uçağı kabul etmeyince DC8 tipi yolcu uçağı yeniden Larnaka'ya inmek zorunda kaldı.


Mısır yolcu uçağı kaçırıldı


Bir taraftan hava korsanlarıyla müzakereler sürerken, Mısır'dan 777. Tabur'dan özel komandolar geldi. Mısırlı komandolar, Güney kıbrıs yönetiminin itirazlarına karşın uçağa operasyon başlattı. Ancak Rum güvenlik
güçleri buna karşı çıktı. Operasyon ve karmaşa sırasında 15 Mısırlı öldü.


1985 yılında ise bir başka olay daha yaşandı. Mısır Havayolları'nın uçağı Malta'ya kaçırıldı. Mısırlı komandolar uçağa operasyon düzenledi ve bu operasyon 59 kişinin ölmesine yol açtı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS