Mısır'da İhvan üyelerine baskın

Mısır'da İhvan üyelerine baskın

Mısır'da güvenlik güçlerinin düzenlediği baskında, aralarında bir eski milletvekilinin de bulunduğu Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesi 9 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

Emniyet kaynaklarının iddiasına göre, güvenlik güçleri başkent Kahire'nin 6 Ekim bölgesindeki bir evde "aranan bazı kişilerin" bulunduğunu tespit etti. Söz konusu eve baskın için harekete geçildiği esnada "içeriden ateş" açıldı.


Karşılık verilen olayda İhvan üyesi 9 kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında eski milletvekili Nasır el-Hafi'nin de olduğu belirtildi.


İhvan kaynakları ise söz konusu kişilerin ateş açtığı iddiasını yalanlayarak, "boş ve geçersiz bazı nedenlerden dolayı arandıkları için saklanan" üyelerinin silahsız olduğunu ifade etti.


Başka ihvan kaynakları da öldürülenlerin 60 yaş üstü olduğunu dile getirdi.


İhvan'dan açıklama


Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), emniyet güçlerince bir eve baskın yapılarak öldürülen kişilerin silahlı olduğu iddiasını yalanlayarak, olayı suikast olarak değerlendirdi.


İhvan tarafından resmi Facebook sayfasında yayımlanan yazılı açıklamada, "Darbe yönetimi, İhvan mensubu tutuklu ve şehit ailelerine hukuksal ve psikolojik destek sağlayan komite üyelerine yönelik suikast suçu işledi" denildi.


Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Suç çetelerinin suikast düzenlediği üyelerimiz bir evde alıkonuldu ve
sonra da, Mısır'ın çete devleti haline dönüştürülmesi amacıyla bir soruşturma olmadan ve suçlama yöneltilmeden soğukkanlılıkla öldürüldü. Yöneticilerimize düzenlenen saldırı Sisi'nin (Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi) kurduğu yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Evinde ve ailesinin önünde öldürülmeyi kabul etmeyen mazlum ve ezilmiş kesimlerin öfkesini kontrol edemeyecek."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS