Moderna'dan kritik 'aşı' uyarısı: "Virüsün yayılmasını engellemeyebilir"

Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna, koronavirüs aşılarının insanları COVID-19'dan korumada yüzde 94,5 etkili olduğunu açıklamış ve büyük heyecan yaşatmıştı. Ancak şirketin medikal Direktörü bunun, aşılananların, virüsü aşılanmamış kişilere aktaramayacağı anlamına gelmediği konusunda uyardı.Dünyada vaka sayıları artarak herkesi endişelendirse de şirketlerden gelen aşı haberleri de herkesi umutlandırıyor.

Ancak geçtiğimiz günlerde aşılarının yüzde 94.5 etkili olduğunu açıklayan Moderna'dan çok kritik bir uyarı geldi.

Independent'ın haberine göre, Moderna Medikal Direktörü Tal Zaks, aşıyı yaptıranların kendilerini korusa bile virüsü taşıyabileceğini ve hala başkalarına bulaştırmaya devam edebileceğini açıkladı.

Zaks, bu konuda henüz yeterli bilimsel araştırmaların yapılmadığını ve ilerde aşılar dağıtılıp yapılsa dahi sosyal mesafe ve maske kurallarına devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Zaks, "Bu aşıyı uygulamaya başladığımızda, bu aşının bulaşmayı azalttığını kanıtlamak için yeterli somut veriye sahip olamayacağız. İletimi azalttığına inanıyor muyum? Kesinlikle evet ve bunu bilime güvenerek söylüyorum. Ancak kanıt yok, ve bu durumda davranışları yalnızca aşılama temelinde değiştirmememiz önemli" dedi.

Zaks'ın açıklamalarına göre aşıların COVID-19'un yalnızca ciddi komplikasyonlarını önlediği ve virüsün bir kişiden diğerine bulaşmasını engelleyemediği ortaya çıkarsa, bu 'normale dönme'nin daha uzun süreceği ve dünyanın çoğunluğu aşılanana beklememiz gerektiği anlamına geliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS