Muhammed Ali'nin cenazesinde Türkiye'ye ağır eleştiri

Muhammed Ali'nin cenazesinde Türkiye'ye ağır eleştiri © AP

Solunum yetmezliği sonucu 74 yaşında yaşamını yitiren dünyaca ünlü boksör Muhammed Ali, dün son yolculuğuna uğurlandı. Ali için KFC Merkezi'nde 15 binden fazla kişinin katılımıyla düzenlenen ve tüm dünyada canlı yayınlanan törende konuşan Haham Michael Lerner, 'Türk liderler' için ağır sözler kullandı.

Muhammed Ali'nin cenazesinin defnedilmesinin ardından son tören KFC Center'da yapıldı.

Törende aralarında eski ABD Başkanı Bill Clinton, Ali'nin eşi Lonnie Ali, Hollywood yıldızı Billy Crystal ve Haham Michael Lerner'ın da bulunduğu kişiler konuşma yaptı.

Haham Lerner konuşmasının başında, Amerikalı Musevileri temsil etmek için törene katıldığını belirterek "Amerikalı Museviler, Afrika asıllı Amerikalıların mücadelesinde büyük bir dayanışma rolü oynadı. Bugün de hem bu ülkede hem de dünya çapında Müslüman toplumu ile dayanışma içindeyiz. Politikacıların yada başka birilerinin Müslümanları aşağılamasına ya da bazıları (teröristler) yüzünden bütün Müslümanları suçlamasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Lerner'ın bu sözleri salonda bulunanlar tarafından ayakta alkışlandı. ABD'de yaşayan Musevilere yönelik yayın yapan Tikkün adlı derginin editörlüğünü de yapan Lerner, İsrail'in Filistinlilere yönelik baskı politikasına son verdirmek için ABD'nin İsrail'e baskı yapması çağrısı yaptıklarını da belirterek "Hepimiz, Tanrı'nın suretleriyiz, herkes eşit değerde" dedi.
Muhammed Ali'nin cenazesi toprağa verildi
"Ali bütün riskleri alarak kişisel kahramanlık yaptı"

Geçmişte Muhammed Ali ile kişisel ilişkisi olduğunu, Vietnam Savaşı'na Muhammed Ali ile birlikte karşı çıktıklarını anlatan Lerner, spor kahramanlığının gelip geçici, kişisel kahramanlıkların kalıcı olduğunu vurgulayarak, Ali'nin bütün riskleri alarak kişisel kahramanlık yaptığını söyledi.

Boks sporunu umursamayan Amerikalıların Muhammed Ali'yi umursadıklarını ve önemsediklerini belirten Lerner, "Çünkü kendisi yakaladığı onuru ve ünü yitirmeyi göze alabildi, inandıklarını, doğruları söylemeyi göze alabildi" diye konuştu.

Türkiye'ye ağır eleştiri

Konuşmasına gelir adaleti, ABD'deki ırkçı yaklaşımlar ve siyasi içerikleri de katan Lerner Türkiye'ye yönelik ise ağır ifadeler kullandı.
Muhammed Ali'yi bir de Hatay'lı anneden dinleyin
Türk liderlerini Kürtleri öldürmekle suçlayan Lerner şöyle dedi:

"Seçimle işbaşına gelen yetkililere işkenceye son vermelerini söyleyin. Bu ülkede 2008'de ekonomik kriz yaratan bankalara ve büyük şirketlere, gelir adaleti istediğinizi söyleyin. Şiddet kullanan politikacılara dur deyin, savaşlara dur deyin. Türkiye'nin liderlerine Kürtleri öldürmeyi durdurmalarını söyleyin. İsrail Başbakanı Netanyahu'ya, iç güvenliği sağlamanın yolunun Batı Şeria'yı işgal etmeyi durdurmaktan ve Filistin devletinin kurulmasına yardımcı olmaktan geçtiğini söyleyin."

Berner'ın konuşması, cenaze ve anma törenine siyaseti karıştırdığı gerekçesiyle sosyal medyada eleştiri aldı.

ABD eski başkanlarından Bill Clinton da yaptığı konuşmada, Muhammed Ali ile olan ilişkilerinden söz ederek, Ali'nin hem bir sporcu hem de insan olarak gösterdiği çabaları övdü.

Törende Muhammed Ali'nin kızları Meryem ve Raside Ali ile oyuncu Billy Crystal da birer konuşma yaparak, Ali ile ilgili anılarını paylaştılar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS