Mülteciler Danimarka sınırında

Mülteciler Danimarka sınırında

Macaristan üzerinden Almanya'ya gelen mülteciler, Danimarka sınırına dayandı.

Tren ve Araç taşıyan feribotla Almanya'dan Danimarka'nın Rodby şehri limanına geçen mülteciler, istasyonda trenden inerek çevredeki boş tarlalara dağılarak ülkeye giriş yaptılar. Bazı polisler, mültecileri yakalayabilmek için peşlerinden koşmayı denedi ancak sadece bir kaçını yakalayabildi. Yakalanan birkaç mülteci de Danimarka üzerinden İsveç'e geçmek istediklerini söylediler. Mülteciler, Danimarka'ya gelebilmek için adam başına 22 bin kron (yaklaşık 9 Bin TL) ödediklerini açıkladılar. Sınır polisi, 100 ve 75 kişilik iki grup halinde gelen mültecilerin İsveç'e kadar geçmek için para ödediklerini ancak Danimarka'ya gelir gelmez, Almanya'ya geri gönderilmek korkusu ile tarlara dağılarak yetkililerden kaçtıklarını bildirdi.


Meteoroloji'den ''toz taşınımı'' uyarısı


HDP milletvekili Buldan: 3 ölü


İşte IŞİD'in esrarengiz lideriyle ilgili en ayrıntılı bilgi


 


Bölge emniyet müdürlüğünden Kim Kliver "mültecileri yakalamak için bir uğraşı vermedik ama normal bir şekilde konuşarak onları ikna ettik ve istasyonda bir araya topladık. Biz de bir akın bekliyorduk ama bu şekilde ve bu kadar fazla değilö dedi. Mültecilerin gerek Almanya Danimarka arasında sefer yapan tren ve araç feribotu, gerekse kara üzerinden Danimarka'nın Jylland ve Fyn adaları üzerinden Kopenhag'a giden trenle ülkeye akın etmeye başladığını belirten emniyet yetkilileri, durumun kontrol altına alınabilmesi için daha çok elemana ihtiyaçları olduğunu bildirdiler. Mülteciler polisin parmak izi almasına karşı çıkarak "parmak izi verirsek burada kalmak zorunda oluruz, diğer ülkelere gidemeyiz" dedi.


Abdullah Gül'den Dağlıca açıklaması


Almanya programını iptal eden Demirtaş,Türkiye ye dönüyor


Emniyet uyardı: İnternetten alışverişe dikkat!


DUVAR ÖRMEYECEĞİZ


Öte yandan Stockholm'ün Halk meydanında mültecilere destek için toplanan binlerce kişiye konuşan İsveç Başbakanı Steffan Löfven, Avrupa ülkelerinin üzerlerine düşen görevi yerine getirerek mültecileri kabul etmeleri gerektiğini belirterek "milyonlarca insan, terörden kaçıyor ve sıcak bir yuva arıyor. Onların insan olarak bizden farkı yok. Kaçış yolculuğunda, tırların kasalarında, denize dayanaklı olmayan botlarda can veriyorlar. Türkiye'de hayatını kaybeden çocuk bizi kendimize getirdi. Ölen tüm çocuklar için acı çekiyorum. Herkes sorumluluğunu yerine getirmeli ve Avrupa ülkeleri olarak adaletli şekilde Mültecileri paylaşarak yer vermeliyiz. Benim Avrupam mültecilere duvar örmeyecek" dedi. İsveç'te oturma izni bekleyen mülteci sayısı Haziran ayında 6 bin 619, Temmuz ayında 8 bin 66, Ağustos ayında 11 bin 713'e ulaştı. İsveç'in Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a sınır şehri Malmö belediyesi mültecileri kabul etmeye hazır olduğunu bildirdi.


AB KOMİSYONU MÜLTECİLER İÇİN TOPLANIYOR


Avrupa Birliği Komisyonu, Çarşamba günü mülteci akınına çözüm arayacak. Komisyon Başkanı Junker'in, 120 bir mültecinin üye ülkelerin arasında paylaşılmasını teklif edeceği açıklandı.


Mülteci akınına uğrayan İtalya ve Macaristan AB ülkelerinden yardım beklerken, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Çarşamba günü bir araya gelecek olan üye devletlerin 120 bin mülteciye kendi aralarında pay etmeleri teklifinde bulunacağı öğrenildi. İtalya ve Macaristan’ın mülteci yükünü almak için AB ülkelerinin mülteci konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi istendi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande üye ülke olarak 24 bin mülteci alabileceklerini belirtirken, Almanya'nın da 31 bin mülteci daha alması gerektiği belirtildi.


ORBAN: "TAVRINIZI ORTAYA KOYUN"


Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Berlin ve Viyana açıkça, 'artık başka sığınmacı kabul etmiyoruz' demeli. Sınırları kapatmalı" dedi. Orban, bu tavrın sergilenmemesi halinde milyonlarca kişinin Avrupa'ya geleceğini söyledi. Ülkesinin sığınmacı akınını düzenleyecek yeterli polis gücüne ve onları besleyip barındıracak yeterli mali güce sahip olduğuna dikkat çeken Orban, "Ama kimse bizde kalmak istemiyor. Herkes Almanya'ya devam etmek istiyor" dedi.


ALMANYA KESENİN AĞZINI AÇTI


Macaristan üzerinde AB sınırlarından içeri giren on binlerce mültecinin Almanya’ya gitmek istemeleri üzerine hazırlıksız yakalanan Almanya’da ise eyaletlerle federal hükümet arasındaki anlaşmazlıklar devam ediyor. Almanya sığınmacıların barınma, beslenme ve sağlık giderlerinin karşılanması için 2016 yılı bütçesinde ayrılan 3 milyar Euro’nun iki katına çıkarılması kararlaştırıldı. Federal devletin kasasından çıkacak para, sığınmacıları kabul eden eyalet ve yerel yönetimlere aktarılacak. Almanya bu zamana kadar Karadağ, Kosova ve Arnavutluk gibi Balkan ülkelerinden Almanya’ya iltica talebinde bulunanların bundan böyle bu taleplerinin karşılanmayacağını açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS