"Musul için saldırı emri bekliyoruz"

"Musul için saldırı emri bekliyoruz"

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı'na bağlı Özel Kuvvetler (Zerevani) Komutanı Tuğgeneral Behçet Teymez, terör örgütü DAEŞ'in elindeki Musul kentinin geri alınması için Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin ayrı bölgelerden saldırıya geçeceğini belirtti.

IKBY Özel Kuvvetler (Zerevani) Komutanı Tuğgeneral Behçet Teymez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Peşmerge güçleri 2015 yılından bu yana Musul'un kuzeyi, batısı ve doğusunu kontrol ediyor. Şu anda sadece güney bölgesi örgütün elinde ve oraya da Irak ordusu konuşlanmaya
çalışıyor. Operasyon başladığında herkes kendi bölgesi veya mevzisinden saldırıya geçecek" dedi.


Peşmerge'nin operasyon için hazır olduğunu belirten Teymez sözlerini şöyle sürdürdü:
"Tüm hazırlıklarımız tamam, saldırı emrini bekliyoruz. Burada hazır olmayan ve tam olarak bölgeye yerleşmeyen Irak ordusudur. Irak askerlerinin teçhizatlanıp saldırıya geçmesi biraz zaman alacak gibi."


Musul'u kurtarma operasyonu başlamak üzere


"DAEŞ hem askeri hem de psikolojik olarak çökmüş durumda"


Tuğgeneral Teymez, örgütün son günlerde medyada çıkan haberlerden dolayı çok tedirgin olduğunu da belirterek, "DAEŞ hem askeri hem de psikolojik olarak çökmüş durumda. Bu kez kentin kurtarılması haberinin ciddi olduğunu biliyorlar. Bu yüzden en iyi savunma saldırıdır taktiği ile Peşmerge cephelerine yükleniyorlar. Şu ana kadar yaptıkları saldırılarda herhangi bir ilerleme
kaydetmediler" diye konuştu.


Terör örgütü DAEŞ, Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u Haziran 2014'te ele geçirmişti. Irak hükümeti, Musul'u kurtarma operasyonu hazırlıkları kapsamında geçen aydan itibaren kent yakınındaki kamplara çok sayıda asker ve askeri araç sevkiyatı yapmaya başladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS