Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu başladı

Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu başladı

Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu başladı

Musul'un DEAŞ'dan geri alınması için aylardır hazırlığı yapılan operasyon, bugün sabaha karşı Irak Başbakanı Haydar El Abadi'nin açıklaması ile başladı. Peşmergelerin Hazır cephesinden kente doğru ilerlemeye başladığı, 8 köyde kontrolü ele geçirdikleri belirtildi. Yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 5 peşmerge hayatını kaybetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Musul operasyonundan kareler

ABD askerleri kritik noktaya konuşlandı

Irak Başbakanı İbadi'nin gece saat 01.40 sıralarında Musul Operasyonu'nun başladığını açıklamasının ardından bölgeye intikal eden Irak güvenlik güçleri ve peşmerge, DEAŞ terör örgütü militanlarıyla sıcak temas sağladı.

Musul Harekatı'nda ilk adımı atan Peşmerge güçleri, Musul yakınlarında DEAŞ kontrolündeki köylere doğru havan atışı yaptı. Musul yakınlarındaki köylerden, DEAŞ militanları tarafından peşmergelere ağır silahlarla karşılık verildi.

Dünden beri Koalisyon uçaklarının havadan Musul'daki  DEAŞ hedeflerini bombaladıkları ve DEAŞ'ın ise, hava saldırılarından korunmak ve görüntü alınmasını engellemek için petrol dolu hendekleri yakmaya devam ettiği görüldü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Musulu DEAŞtan kurtarma operasyonu başladı

Peşmerge 8 köyü aldı

Irak'ın Musul kentini terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonu kapsamında Peşmerge güçlerinin Hazır Cephesi'ndeki 8 köyü geri aldığı bildirildi.

Musul Operasyon Birimi basın sözcüsü Helgurt Hikmet, yaptığı açıklamada Peşmerge güçlerinin Hazır Cephesi'nde Hamdaniye ve Bartilla yolu üzerindeki Tercele, Basahra, Küçük Bedene, Büyük Bedene, Kebervi, Baskelan ve Şeyh Emir köylerini örgütten geri aldığını belirtti.

Başbakan Haydar el-İbadi'nin gece yarısı yaptığı açıklamayla harekete geçen Peşmerge güçlerinin, sabah saatlerinde DEAŞ mevzilerini bombalaya başladığını söyleyen Hikmet, Musul ile Erbil arasındaki ana yolun da Peşmerge güçlerinin kontrolünde olduğunu aktardı.

5 peşmerge hayatını kaybetti

Musul operasyonunda DEAŞ ile savaşan 5 peşmerge hayatını kaybetti, 10 peşmergenin yaralandığı bildirildi.

9 bombalı araç ile peşmergelere saldırmak istediler

Musul'un Hazır Cephesi'nde bomba yüklü araçlarla saldırıya geçen DEAŞ'lılar, koalisyona ait savaş uçakları ve Peşmerge tarafından imha edildi. 1 bombalı araç Peşmergenin attığı katyuşu füzesi ile imha edilirken, Küçük Bedene köyünde, Peşmerge konvoyuna doğru ilerleyen bomba yüklü ve zırhlı olan 8 araç ise koalisyon uçaklarınca havadan bombalanarak imha edildi. Hazır Cephesi'nden Peşmerge güçlerinin Basehre köyünde kontrolü sağladığı ve Şeyh Amir ve Büyük Bedene köylerinin çevrelerini de sardığını aktardı. Söz konusu köylerde şiddetli çatışmalar yaşanırken, operasyonun Hazır cephesinde belirlenen şekilde devam ettiği belirtildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Avrupa'nın en büyük uçak gemisi Musul'a destek için Kıbrıs'ta

Fransız uçak gemisi Charles De Gaulle,  Musul Operasyonu'na destek için Limasol limanında. Musul operasyonuna destek için gelen gemi hava operasyonlarında kullanılacak bombardıman uçaklarını taşıyor. Charles De Gaulle, 24 adet Rafale bombardıman uçağı, iki adet Hawkeye nakliye uçağı, bir adet Maritime deniz karakol uçağı ve dört helikopter ile donanmış olarak 20 Eylül’de Fransa’nın Akdeniz kıyısındaki liman kenti olan Toulon’dan yola çıkmıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peşmergeler ve ABD topçu birlikleri vuruyor

Musul kent merkezinin 40 kilometre doğusunda bulunan Hazer Cephesi'ndeki Zerdek Dağı ve Hasanşam köyüne konuşlanan Peşmergeler ve ABD topçu birlikleri, DEAŞ hedeflerini karadan vuruyor. Operasyonda öncü gücün Peşmergeler olduğu görüldü. Irak ordusunun Peşmergenin açtığı alanda arkadan ilerleyeceği ifade edildi. Operasyonda ilk hedefin Musul'a bağlı Hamdani'ye ve Karakuş ilçelerinin DEAŞ'tan temizlenmesi olduğu kaydedildi.

Musul'u kurtarma operasyonunda ağır silahlarla donatılmış yaklaşık 15 bin Peşmerge gücünün görev aldığı belirtiliyor.

Musul operasyonundan canlı yayın

Irak ordusu, Geyyare Hava Üssünü merkez olarak kullanıyor

Musul operasyonuna karadan katılan Peşmerge güçleri daha çok Zertek Dağı, Başika ve Hazır Cephelerini üs olarak kullanıp buralardan ilerleyişini sürdürürken, Irak ordusunun ise, Musul'un güneyinde yer alan Geyyare ilçesindeki askeri havaalanını üs olarak kullandıkları belirtildi. Operasyon başlamadan önce son toplantıyı üste yapan Irak'lı komutanlar, kendi birliklerini buradan yönetirken, Geyyara üssünün hem hava operasyonları, hem de lojistik üs olarak kullanıldığı belirtildi. Amerika'nın 101'inci Hava İndirme Tümeni Komutanı General Gary Volesky'nin de bulunduğu üsse, dün Bedir Tugayı komutanı Hadi al-Amiri'nin de helikopter ile geldiği ve operasyonu buradan yönlendirdiği belirtiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

DEAŞ, uçakların görüş alanını daraltmak ham petrolü ateşe verdi

Bu arada DEAŞ militanlarının, koalisyon uçaklarının görüş alanını daraltmak için lastikler yaktığı ve hendeklere doldurulan ham petrolü ateşe verdiği belirtildi. Bu nedenle Musul'a yakın bölgelerde gökyüzünde simsiyah bulutların oluşması dikkati çekti.

İbadi: Ne Musul'da, ne de Irak'ın başka yerinde DEAŞ kalmayacak

Musul'u kurtarma harekatını başlatan Irak Başbakanı Haydar İbadi, Musul halkına hitap ederek DEAŞ'ın yok edileceğini söyledi.

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Musul'u DEAŞ'dan kurtarma harekatının başladığını açıkladı. Askeri üniforma giyen ve ortak operasyonlar komutanlığı binasında komutanların arasında oturan Irak Başbakanı Haydar İbadi, resmi devlet televizyonu El Irakiye'de yaptığı açıklamada "Ey aziz Irak halkı, ey sevgili Ninova oğulları, zafer çanları çalmaya başladı, Musul'u kurtarma operasyonu başladı, bugün bu kahramanca operasyonların başladığını duyuruyorum" şeklinde hitap etti.

"Sizi DEAŞ teröründen kurtaracağız, inşaallah yakında Musul topraklarında görüşeceğiz ve kurtuluşunuzun zaferini beraber kutlayacağız. Yeniden tüm dini ve etnik gruplar bir arada sevgi içinde, omuz omuza ve işbirliğiyle yaşamaya başlayalım" çağrısında bulunan Başbakan İbadi, "DEAŞ'a işlediği suçların cezasını verelim ve bu güzel ilin yeniden yapılmasına başlayalım. Bu gözü dönmüş çetenin tahrip ettiklerini yeniden inşa ederek Musul ve çevresine istikrarı geri getireceğiz. Çok yakında aranızda olacağız ve Irak bayrağını Musul'un içinde, her köyünde ve köşesinde beraber dalgalandıracağız" dedi.

"Sizi terörden kurtarmaya geliyoruz"

"Ne Musul'da, ne de Irak'ın başka bir yerinde DEAŞ kalmayacaktır. Sizi DEAŞ terörünün belasından kurtarmaya geldik" diyen İbadi, "Onların daha önce Felluce, Ramadi, Tikrit, Beyci ve tüm Irak illerinde olduğu gibi Musul operasyonlarını engellemek girişimleri de başarısız oldu. Biz bugün size verdiğimiz sözümüzü tuttuk ve sizi terörden kurtarmaya geliyoruz. Operasyonları komuta eden kuvvetler şanlı Irak ordusu ile federal polis güçleri olacaktır. Musul'a ilk giriş yapan bu kuvvet olacaktır, başkası olmayacaktır. Onlar sizdendir, siz de onlardansız. Sizi korumak ve kurtarmak istiyorlar. Ey kahraman Ninova halkı sizin kurtuluşunuz için emniyet güçleriyle işbirliği içinde olmaya davet ediyorum, Geyyara ve Şirgat halkını işbirliği sayesinde en az zayiat vererek kurtardık" ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber