NATO Karargahı'nda kritik görüşme

NATO Karargahı'nda kritik görüşme

NATO Karargahı'nda kritik görüşme

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusuyla ilgili görüşme trafiği devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyet, bugün Brüksel'de yetkililerle bir araya geliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kalın ve Önal başkanlığındaki heyet, muhatapları ile İsveç ve Finlandiya'nın üyeliği konusunu görüşecek. TRT Haber’de yer alan bilgiye göre Brüksel'deki kritik müzakereler heyetlerin bir araya gelmesiyle başladı.

İki ülkenin terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG konusunda somut adım atması beklentisi bir kez daha gündeme getirilecek.

25 Mayıs'ta Ankara'da gerçekleşen görüşme sonrası taraflar arasında beklentilere ilişkin belge trafiği yaşanmıştı. Brüksel'deki toplantıda, bu belgeler üzerinde görüşmelerde bulunulacak.

Türkiye, bir güvenlik teşkilatı olan NATO'da, terör örgütlerine ev sahipliği yapan ülkelerin yer almaması gerektiğini belirterek İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğine olumlu bakmıyor.

 İBRAHİM KALIN'DAN NATO MESAJI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, iki Baltık ülkesinin üyeliğine yönelik olarak "Bu sürecin nasıl ilerleyeceğine dair biz kendi temel ilkelerimizi açık ve net bir şekilde ortaya koyduk. Bizim beklentilerimizin ne olduğu herkesin malumu, bunu herkesle açık ve net bir şekilde paylaştık. Özellikle İsveç ve Finlandiya'da bulunan PKK, PYD, YPG, FETÖ ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin ve bunların paravan örgütlerinin varlıklarına son verilmesi, burada para toplanmasının, eleman devşirmesinin Türkiye aleyhine faaliyet ve propaganda yapılmasının tamamen önlenmesi beklentilerimizin temelini oluşturuyor" demişti.

Önce Selman sonra NATO Zirvesi

Önce Selman sonra NATO Zirvesi