NATO, Kuveyt ile anlaştı

NATO, Kuveyt ile anlaştı

Kuveyt ile NATO, Kuveyt üzerinden geçişlerin kolaylaştırılması konusunda anlaşmaya vardı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg anlaşmayla NATO'nun bölgede daha aktif ve etkili çalışmasının sağlanacağını söyledi.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah Halid el-Hamad es-Sabah, ülkesini ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile düzenlediği ortak basın toplantısında, NATO güçlerinin Kuveyt üzerinden geçişinin kolaylaştırılması konusunda anlaşma imzaladıklarını belirtti.


NATO ile Rusya arasında çatışma çıkabilir


Söz konusu anlaşmanın Kuveyt'in egemenliği, güvenliği ve siyasi bağımsızlığına zarar vermediğini ifade eden Sabah, anlaşmanın eşitlik ve karşılıklı menfaat ilkesi temelinde Kuveyt ve NATO için son derece önemli olduğunun altını çizdi.


Lüksemburg: 'Türkiye, Rusya konusunda NATO'ya güvenmesin'


NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de anlaşma ile NATO'nun bölgede daha aktif ve etkili çalışmasının sağlanacağını, Afganistan'daki Kararlı Destek Misyonu'na da personel, ekip ve ekipman geçişini kolaylaştıracağını dile getirdi.


'İslam Ordusu' 200 bin askerle tatbikata başladı


Kuveyt'in Körfez'deki konumu itibarıyla NATO'nun en önemli ortağı olduğunu, barışın güçlendirilmesi ve terör örgütü IŞİD'le mücadelede de çok önemli rol aldığını kaydeden Stoltenberg, Kuveyt'in NATO ile Bireysel Ortaklık ve İş Birliği Programını imzalayan ilk ülkelerden biri olduğunu da hatırlattı.


Suriye konusunda ise Stoltenberg, rusya'nın Suriye'deki operasyonlarının terör örgütü IŞİD ile sınırlı kalmayıp, muhaliflerin olduğu tüm bölgeleri hedef aldığı değerlendirmesinde bulundu. Stoltenberg, sahada çatışmaların durması konusunda ilerleme kaydedildiğini de savundu.


NATO'nun bir süre sonra IŞİD'le mücadelesine destek için Irak güçlerine eğitim vereceğini de aktaran Genel Sekreter, söz konusu eğitimin ne zaman başlayacağına ilişkin ise ayrıntı vermedi.


NATO Genel Sekreteri ayrıca IŞİD'in Libya'ya uzanmasından endişe ettiklerini belirterek, BM'nin ülkede ulusal birlik hükümeti kurulması çabalarını da desteklediklerini ifade etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS