NATO: Türk askerler iltica istedi

NATO: Türk askerler iltica istedi

NATO Genel Sekreteri Jen Stoltenberg, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çok sayıda Türk askeri personelin iltica talebinde bulunduğunu söyledi. Ancak Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, kendilerine bu konuda ulaşan resmi bir bilgi ulaşmadığını ifade etti.

Almanya’daki NATO üslerindeki birçok Türk askerinin 15 Temmuz sonrası iltica talebinde bulunduğu iddiaları Jen Stoltenberg tarafından doğrulandı. Ancak Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, kendilerine bu konuda ulaşan resmi bir bilgi ulaşmadığını ifade etti.


Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan Rusya'nın S-400 teklifiyle ilgili açıklama


NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde basın toplantısı yapan  Stoltenberg, bu meseleyi ulusal yetkililerin ele alması gerektiğini dile getirdi. 


Stoltenberg, "Darbe girişimininden sonra NATO karargahlarındaki Türk askerlerinde değişiklik yapıldı. Türkiye'nin NATO'ya Türk askeri personeli sağlayabilmeyi sürdüreceğinden eminim. Bu konuda Türkiye ile yakın bir diyalog içerisindeyiz" diye ekledi.


NATO üssünde görevli Türk askerleri iltica talebinde bulundu iddiası


Genel sekreter ayrıca, Türkiye'yi hukukun üstünlüğüne saygı duymaya da davet etti. Stoltenberg, ‘Türkiye’nin NATO için stratejik önemine’ değinip, "Türkiye’nin başarısız darbe girişiminin arkasındakileri yargılama hakkı bulunuyor ancak bunu hukukun üstünlüğü çerçevesine yapmalı” dedi.


NATO Genel Sekreterinden Trump'a Avrupa çağrısı


NATO Genel Sekreteri, darbe girişiminin ardından ağustos ayında Türkiye'yi ziyaret ettiğini, kasım ayında bir kez daha Türkiye ile temaslarda bulunacağını söyledi. İngiliz Reuters haber ajansı, pazar günü İstanbul’u ziyaret etmesi beklenen Stoltenberg’in ‘insan hakları meselelerini gündeme getirebileceği' yorumunda bulundu.


Konu, Roketsan 302 mm Güdümlü Füze ve Silah Sistemi teslim töreni sonrasında Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'a soruldu. Işık, "Avrupa'daki NATO üssü Ramstein'deki bazı Türk subayların aileleriyle birlikte Almanya'ya iltica başvurusu yaptıkları" yönündeki iddialara ilişkin, kendilerine ulaşan resmi bir bilgi bulunmadığını açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS