NATO'nun Avrupa Komutanından Türkiye-Rusya krizi mesajı

NATO'nun Avrupa Komutanından Türkiye-Rusya krizi mesajı

NATO'nun Avrupa Komutanı Amerikalı General Philip Breedlove, Rusya uçağının düşürülmesiyle başlayan kriz hakkında konuştu. Gerilimin tırmanmasını istemediklerini, Rusya'nın da Türkiye ve NATO ile çatışma istemediğini belirten General Breedlove, "Türkiye ve NATO'nun, Rusya ile çatışma istemediğini güvenle söyleyebilirim" dedi.

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı Philip Breedlove, Rusya'nın Türkiye ve NATO ile çatışma istemediğini söyledi.


NATO'dan düşürülen Rus uçağıyla ilgili açıklama


Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesine ilişkin Letonya ulusal haber ajansı LETA'ya açıklamada bulunan Breedlove, "NATO, sadece Türkiye değil, tüm ittifak ülkelerinin hava sahası egemenliği konusunda çok ciddi. Yükümlülükleri yerine getiriyoruz ve NATO üyesi ülkelerin hava sahası ve yeteneğini desteklemeye devam edeceğiz" dedi.


Obama'dan Türkiye Rusya'ya mesaj


Diplomatik çözüm istediklerini belirten Breedlove sözlerini şöyle sürdürdü:


"Gerilimin tırmanmasına karşıyız. Bu nedenle, Ankara ile Moskova arasındaki konulara diplomatik çözüm bulunmalı. Her şeyi konuşmanın zamanı geldi. Rusya, Türkiye ve NATO ile çatışma istemiyor. Aynı zamanda Türkiye ve NATO'nun, Rusya ile çatışma istemediğini güvenle söyleyebilirim."


NATO'nun Litvanya ve Estonya'daki hava üslerinde savaş uçaklarının olduğunu hatırlatan Breedlove, üç Baltık ülkesinin de korunduğunu söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS