Neçirvan Barzani'den IŞİD açıklaması

Neçirvan Barzani'den IŞİD açıklaması

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, IŞİD'in işlediği suçlardan dolayı en ağır şekilde cezalandırılacağını belirtti.

Barzani IKBY'nin Duhok kentinde resmi bir törenle açılışı yapılan Duhok-Amerikan Üniversitesinde konuşma yaparak, IŞİD'in Yezidiler'e karşı işlediği suçlara değindi. Günümüz dünyasında insanlığa karşı işlenen en vahşi suçlarından bir tanesinin Yezidiler'e yapıldığını belirten Barzani, "Yezidi yakınlarımızın başına gelen soykırım, derin bir yaradır. Yezidi erkek ve çocukların toplu bir şekilde katledilmesi, kadınlarının kaçırılıp köylerinin yıkılması ve Ninova ovasındaki Hristiyan kardeşlerimize IŞİD tarafından yapılan suçlar hiçbir zaman unutulmayacağı gibi, yaraları da kolay bir şekilde iyileşmeyecektir" dedi.


"Şüphesiz IŞİD, işlediği suçların cezasını en ağır şekilde alacaktır" diyen Barzani, "Biz de tüm imkanlarımızla Yezidilerin yaralarını sarıp, geri dönüşlerini sağlamaya çalışacağız. IŞİD'e vurulan en büyük darbelerden bir tanesi Şengal'in (Sincar) geri alınmasıydı. Bu merasim vesilesiyle uluslararası toplumundan özellikle IŞİD'in yıktığın bölgelerin yeninde inşası ve geri dönüş yardım eli uzatmasını talep ediyoruz" diye konuştu. IŞİD'in elindeki Yezidilerin kurtarılması sürecinin devam ettiğinin altını çizen Barzani, sözlerini şu şekilde tamamladı:


"IŞİD'in elinden şuana kadar 2 bin 426 Yezidi kurtarıldı ve diğerlerinin de geri getirilmesi için tüm imkanlar seferber ediliyor. Bugün bile 5'i kadın 14 Yezidi başarılı bir şekilde kurtarılıp, güvenli bir bölgeye getirildi. Yezidilerin başına gelen felaketin 'soykırım' olarak tanınması için de uluslararası anlamda önemli adımlar atıldı ve atılacaktır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS