Netanyahu’dan Suriye’deki İran hedeflerine saldırı itirafı

Netanyahu’dan Suriye’deki İran hedeflerine saldırı itirafı © Reuters

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ordusunun Şam'da İran ve Hizbullah'a ait noktalara hava saldırısı düzenlediğini ilk kez resmi olarak açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ordusunun  Suriye'nin başkenti Şam'da İran ve Hizbullah'a ait noktalara hava saldırısı  düzenlediğini ilk kez resmi olarak açıkladı. 

İsrail Haaretz gazetesinin haberine göre, Netanyahu, haftalık kabine  toplantısından önce yaptığı konuşmada, daha önce yapmadığı bir şekilde, geçen  cuma gününden bu yana Şam'daki bazı noktalara düzenlenen saldırıların  sorumluluğunu resmi olarak üstlendi.

Başbakan Netanyahu, İsrail ordusunun son 36 saat içinde Şam'da  aralarında İran'a ait silah depolarının da bulunduğu 'İran'a ve Hizbullah'a ait' noktaların vurulduğunu ifade ederek, İsrail'in daha önce de benzer saldırılar  düzenlediğini söyledi.

Netanyahu'nun bu açıklamasıyla, İsrail'in ilk kez Şam'daki bölgelere  düzenlediği saldırının sorumluluğunu resmi şekilde itiraf ettiği belirtildi.

Gelecek hafta görevi sona erecek İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi  Eizenkot, bir televizyon programında yaptığı konuşmada, İsrail ordusunun son 4  yıl içinde Suriye'nin yanı sıra adını vermediği başka ülkelerde binlerce hedefe  saldırı düzenlediğini belirtmişti.

İsrail savaş uçakları, cuma akşamı Suriye'nin başkenti Şam'ın  doğusunda yer alan Uluslararası Şam Havalimanı'na füze saldırısı düzenlemişti.

İsrail geçen eylül ayında Rus askeri uçağının İsrail'in hava  saldırıları nedeniyle Beşşar Esed rejimi tarafından düşürülmesinin ardından,  Suriye'de bazı hedeflere yönelik operasyon düzenlediğini açıklamak zorunda kalmıştı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS