New Hampshire'ın galipleri Sanders ve Trump oldu

New Hampshire'ın galipleri Sanders ve Trump oldu

Cumhuriyetçi Parti'den iş adamı Donald Trup, Demokrat Parti'den de Bernie Sanders kazandı. Demokrat Partili aday adayı Hillary Clinton, New Hampshire'de, yüzde 20'lik bir oy farkıyla Sanders karşısında bozguna uğradı.

Kesin olmayan ilk sonuçlara göre, Müslümanlara karşı söylemleri ile kimi Amerikalıların desteğini, kimi Amerikalıların da tepkisini çeken iş adamı Donald Trump, daha önce ön seçimlerin yapıldığı Iowa'da yaşadığı yenilgiyi, New Hampshire eyaletinde telafi etmeyi başardı.


ABD'de önseçim yarışı New Hampshire eyaletine taşındı


Donald Trump, kesin olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 33.8'ini aldı, Trump'ı yüzde 15.9'luk oy oranı ile Ohio Valisi John Kasich izledi. Iowa eyaleti ön seçimlerini birincilikle bitiren Teksas Senatörü Ted Cruz, New Hampshire'de aldığı yüzde 11.7 oy oranı ile üçüncü sırada kendisine yer bulabildi.


Donald Trump yine ortalığı karıştırdı


ABD eski başkanlarından George W. Bush'un kardeşi, Florida eski Valisi Jeb Bush, New Hampshire'deki yarıştan, yüzde 11.4 oy oranı ile dördüncü olarak çıkabildi. Bush'u, yüzde 10.6 ile Florida Senatörü Marco Rubio, yüzde 8 ile New Jersey Valisi Chris Christie, yüzde 4.4 ile iş kadını Carly Fiorina, yüzde 2.3'lük oy oranı ile de eski beyin cerrahi Ben Carson izledi.


ABD'ye sosyalizm getirme iddiasındaki başkan adayı: Bernie Sanders


Demokrat Parti'den ABD başkanlığı aday adaylığı için yarışan, ABD eski başkanlarından Bill Clinton'un eşi Hillary Clinton, rakibi Bernie Sanders karşısında, New Hampshire eyaletinde ağır bir yenilgiye uğradı. Clinton, oyların yüzde 38.7'sini alırken, yaklaşık yüzde 20 oy farkı ile Clinton'un önüne geçen Bernie Sanders, yüzde 59.6 oy oranı ile New Hampshire seçimlerini önde bitirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS