New York Belediye Başkanı Trump'la görüştü: 'Halk senden korkuyor'

New York Belediye Başkanı Trump'la görüştü: 'Halk senden korkuyor'

ABD'de seçilmiş başkan Donald Trump ile görüşen New York Belediye Başkanı Bill De Blasio, "New Yorklular senden korkuyor" dedi. Blasio, kampanyasında Müslümanlar ve göçmenler hakkında aşağılayıcı yorumlarda bulunan Trump'a, "NYPD üyesi 900 Müslüman polis hepimizi koruyor" ifadesini kullandı.

Obama Trump'ın başkanlığından kaygılı


New York Belediye Başkanı Blasio, ABD Başkanı seçilen Donald Trump'la, Trump Tower'da görüştü. Toplantının ardından binanın önünde basın toplantısı düzenleyen Blasio, bir saat süren toplantıda, göçmenlik, "durdurma ve arama", vergi reformu gibi konulara yönelik kendi görüşlerini dile getirdiğini bildirdi.


Reuters'tan Trump analizi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ters düşebilir


Blasio, "Ona, 'durdurma ve arama' kuralını değiştirerek şehir güvenli hale geldikten sonra, bunun anayasa dışı kullanımında, polis ve toplumun arasını açacağı konusunda bir perspektif sağlamaya çalıştım" dedi.


'900 Müslüman polis hepimizi koruyor'


Görüşmede Trump'a, "Çok kişi bilmiyor, NYPD üyesi 900 Müslüman polis hepimizi koruyor." dediğini belirten Blasio, "durdur ve ara" uygulamasının yeniden getirilmesinin polis ile korumaya çalıştığı halk arasında bir çatlağa neden olacağını söylediğini belirtti.


'New Yorklular senden korkuyor'


Blasio ayrıca, seçim kampanyası boyunca siyahi Amerikalılar, Müslümanlar, Meksikalılar, engelliler ve kadınlara karşı aşağılayıcı yorumlarda bulunan Trump'a, "New Yorklular senden korkuyor" dediğini söyledi. Trump'a, New York'taki toplumların korkularını anlatmaya çalıştığını ifade eden Blasio, yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilmesi ve Müslümanlara ülkeye giriş yasağı getirilmesine yönelik görüşleri konusundaki endişelerini ilettiğini aktardı.


ABD Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin adayı Hillary Clinton'u destekleyen Blasio, daha önceki açıklamasında Trump için "Başkanlık için yetersiz biri" nitelendirmesinde bulunmuş, Trump da Blasio için "New York'un bugüne kadarki en kötü belediye başkanı" ifadesini kullanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS