Nobel Barış Ödülü Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'a

Nobel Barış Ödülü Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'a

Nobel Barış Ödülü'nün Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'a verilmesi kararlaştırıldı. Santosk FARC ile dört yıl süren görüşmelerin ardından ülkede 52 yıldır süren savaşa son verecek barış anlaşmasını imzalamıştı. Ancak anlaşma referandumda reddedildi.

Kolombiya FARC ile anlaşma imzaladı


Nobel Barış Ödülü için 376 aday vardı. Ödüle, kolombiya'da 52 yıllık çatışmaya farc örgütü ile varılan barış anlaşmasıyla son veren Devlet Başkanı Juan Manuel Santos layık görüldü.


Kolombiya'da halk barışa 'hayır' dedi


Barış Ödülü'nün Santos'a verileceğine ilişkin açıklama Norveç'in başkenti Oslo'da yapıldı. 228 kişi ve 148 kurum aday olarak gösteriliyordu. Ancak Nobel kuralları gereği hiçbiri deklare edilmemişti.


Kolombiya'da Santos FARC'ın ardından muhalefetle masaya oturuyor


Adaylar arasında son dönemde Suriye'de enkazdan kurtarma çalışamalarında adını sıklıkla duyduğumuz "Beyaz Kasklılar" yardım örgütü de vardı. Hatta Suriyeli mültecileri ağırlayan Yunan adalarının da adı geçmişti. Kazanansa, Kolombiya'da 52 yıllık çatışmaya son veren barış anlaşması sebebiyle, Devlet Başkanı Santos oldu.


Oslo'da yapılan açıklamada Santos'un barış çabaları övüldü.


Ülkede barış anlaşmasına dair yapılan referandumdan sandıktan hayır çıkmış, hatta o karar sonrası Nobel şansının azaldığı yorumları yapılmıştı. Küba'da yapılan görüşmeler sonrası varılan anlaşma çatışmalarda kullanılan kurşunlardan yapılan kalemle imzalanmış, törene BM Genel Sekreteri dahil pek çok yabancı devlet adamı da katılmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS