Nobel Kimya Ödülü biri Türk 3 bilim insanına

Nobel Kimya Ödülü biri Türk 3 bilim insanına

2015 Nobel Kimya Ödülü'nü "DNA onarımı" hakkındaki bilimsel çalışmasıyla Aziz Sancar kazandı. Sancar ödülünü aynı dalda Tomas Lindahl ve Paul Modrich ile paylaştı.

Bu yıl Nobel Kimya Ödülü'nü 3 bilim insanı paylaştı.

Kanser konusunda yaptığı önemli çalışmalarla dünya çapında adını duyuran Türk asıllı Prof. Dr. Aziz Sancar o isimlerden biri...

Nobel Fizik Ödülü'nü kazananlar...

Ödülü paylaşan diğer isimler İsveçli Tomas Lindahl ve ABD'li Paul Modrich.

3 bilim insanı bu ödülü hücrenin zarar gören DNA'yı nasıl tamir ettiği konusundaki çalışmasıyla aldı. Bu sayede 969 bin dolarlık para ödülünün de sahibi oldular.

Geçen yıl kimya dalındaki ödülü Almanya'dan Stefan Hell ve ABD'den Eric Betzig ve William Moerner mikroskop alanındaki çalışmalarıyla kazanmıştı.


Aziz Sancar kimdir?

Prof. Dr. Aziz Sancar, Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi. DNA onarımı ve kanser üzerine çalışmalarıyla biliniyor.

Sancar, kanser tedavisinde sirkadiyen saat yani ritmik saat buluşuna imza atmış bir isim. Bu buluş kanser hastalığının önüne geçmek için büyük öneme sahip.

Sancar, bu buluşunun ardından yaptığı açıklamada, kanser mekanizmasının 10 yıl içinde çözüleceğine inandığını söylemişti.
Nobel Tıp Ödülü'nü kazananlar...
"Sirkadiyen Saat" nedir?

Hücredeki DNA onarımı günün belli saatlerinde artıyor, belli saatlerde de minimum seviyeye iniyor.

Sirkadiyen saat çalışmasında amaç vücuttaki DNA onarımının en düşük olduğu zamanı tespit edip, kanser hücrelerine o saatte ilaç vererek bu hücrelerin ölmesini sağlamak.

Kanser tedavisinde kullanılan mevcut ilaçların çoğu ise DNA'yı da tahrip ediyor. Üstelik vücutta bulunan DNA onarım mekanizmaları da o kanser hücrelerini onarıp yaşamasını sağlıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS