Obama, Guantanamo'yu kapatma vaadinden vazgeçti

Obama, Guantanamo'yu kapatma vaadinden vazgeçti

ABD Başkanı Barack Obama, daha önce veto ettiği ancak Kongre'nin yeni bir vetoya imkan tanımayan çoğunlukla kabul ettiği 607 milyar dolarlık savunma tasarısını imzaladı. Böylece Obama'nın başkanlığı dönemi vaatlerinden biri olan Guantanamo Hapishanesi'nin kapatılması da rafa kalktı. İnsan hakları ve hukuk güvencesi kavramlarının hiçe sayıldığı Guantanamo'yu kapatmak için daha önce kararname yayımlama seçeneğine başvurabileceği yorumları yapılan Obama, bu yola gitmedi. Obama, tasarıda küresel boyuttaki operasyonlarıyla ilgili yer alan hükümlere işaret etti.

ABD Başkanı Barack Obama, içinde Guantanamo Hapishanesi'nin kapatılmasını engelleyen hükümler olmasına rağmen, 607 milyar dolarlık 2016 yılı Ulusal Savunma Yetki Tasarısı'nı imzaladı.


ABD Başkanı Barack Obama'nın başkanlık dönemi vaatlerinin başında Guantanamo Hapishanesi'nin kapatılması geliyordu. Bu yolda pek çok adım atılıp hapishanede bulunan mahkumlar, kabul eden ülkelere gönderilmişti. 11 Eylül'ün ardından kurulan ve insan hakları ile kişi hukukuna ilişkin oluşmuş bütün güvencelerin ortadan kaldırıldığı hapishane, ABD'nin işkence ve hukuk tanımazlık konusundaki kötü sicilini daha da kabartmıştı. Obama döneminde tahliyesine başlanan hapishanede hiçbir hukuki statüye dayanmadan tutulan esir ya da mahpusların pek çoğu da ülkelerine ya da onları almayı kabul eden ülkelere gönderilmişti. Başkan Obama, Guantanamo'da kalan 112 mahpusun ise, ABD'deki hapishanelere nakledilerek, bir hukuki statü içine dahil edilmesini istiyordu.


Obama ile Guantanamo çekişmesindeki Kongre, savunma tasarısını ikinci kez onayladı


Tasarıyı veto etti, Kongre yeniden kabul etti


Guantanamo'nun kapısına kilit vuracak yasal düzenleme ise, 2016 yılına ait 607 milyar dolarlık savunma tasarısının içindeydi. Ancak Cumhuriyetçi senatörlerin ağırlığı oluşturduğu, mahkumların ABD'ye getirilmesine karşı çıkan Kongre, Obama'nın Guantanamo'yu kapatmasına karşı çıktı. Başkan Obama, Kongre'de ve Senato'da kabul edildiği haliyle önüne gelen tasarıyı veto etti. 11 Kasım'da veto edilen tasarıyı yeniden görüşen Kongre ve Senato'da bu kez yasal olarak Başkana veto hakkı tanımayan bir çoğunlukla tasarıyı yeniden Beyaz Saray'a yolladı.


Guantanamo'nun kapatılmasında son aşamaya gelindi


Guantanamo'yu kararnameyle kapatabilirdi


ABD'de Obama'nın bir kararname yayımlayarak Guantanamo'yu kapatma yoluna gideceği yorumları yapılıyordu. Ancak Obama, vaatlerinin ilk sırasında gelen hapishanenin kapatılması arzusundan vazgeçti ve tasarıya imzayı koydu. 607 milyar dolarlık Ulusal Savunma Yetki Tasarısı'nın içerdiklerine ilişkin bir yazılı açıklama yapan Obama, ülkesinin küresel boyuttaki operasyonlarıyla ilgili hükümlere işaret etti.


Küresel operasyonlar vurgusu


Yasanın özellikle askerler ve aileleri için çok önemli faydalarının olduğunu söyleyen ve bu sebepten dolayı imzaladığını belirten Obama, tasarının askerlerin emeklilik sistemi ve ABD'nin küresel boyutta yaptığı operasyonlar için yenilikler içerdiğini ifade etti.


ABD ve Çin savunma bütçelerini belirledi


Peki tasarıda Obama'nın işaret ettiği küresel operasyonlar hakkında ne var? Rus yanlısı ayrılıkçılara karşı savaşan Ukrayna güçlerine 300 milyon dolarlık silah yardımı, IŞİD'e karşı mücadele eden Suriye ve Irak'taki unsurlara askeri yardım için fon ayrılması, IŞİD'le savaşan Irak güçlerine 715 milyon dolar yardım; sonlandırılan eğit-donat programı için 406 milyon dolar fon... Obama'ya savunma harcamalarıyla ilgili yetki veren tasarıda ABD'nin askeri varlık gösterdiği dünyanın başka bölgelerindeki harcamalara ilişkin de tasarıda hükümler yer alıyordu.


Obama yazılı açıklamasında, imzaladığı tasarının ABD ordusuna hizmet eden askerler için birçok faydalarına rağmen, Guantanamo'nun kapatılmasını engelleyen hatta ileride de açık tutmayı tasarlayan hükümleri ihtiva etmesinden dolayı duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.


ABD, Guantanamo için Vatikan'dan yardım istedi


Guantanamo'yla ilgili ifadeleri


Guantanamo'nun ilerleyen yıllarda da açık kalmasının ABD'nin çıkarlarına hizmet etmeyeceğine ve uluslararası platformda saygınlığını baltalayacağına vurgu yapan Obama, "Kongre'nin Guantanamo Hapishanesi'nin kapatılmasını engelleyecek tekrar faydalı bir gayret göstermemiş oluşundan dolayı çok ciddi hayal kırıklığına uğradım. Daha önce de söylediğim gibi, bu hapishanenin açık kalması, kaynaklarımız adına ulusal güvenliğimizi zayıflatıyor, çok önemli müttefiklerimiz ve partnerlerimizle olan ilişkimizi zedeliyor ve radikal şiddeti teşvik ediyor" ifadesini kullandı.


CIA'in işkence raporu açıklandı


Obama, Guantanamo'da kalacak mahpusların veya başka hapishanelere nakil edilecekler hakkında kararın yürütme organı tarafından verilmesi gerektiğini işaret etti.


Guantanamo'da bulunan mahpusların yüzde 85 oranında azaltıldığını belirten Obama, "Sadece son 24 ay içerisinde, 57 mahpusun naklini yaptık ve diğer mahpusların nakli hususundaki gayretimiz devam ediyor" dedi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS