Obama, Putin ile Ukrayna ve Suriye'yi konuştu

Obama, Putin ile Ukrayna ve Suriye'yi konuştu

ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya lideri Vladimir Putin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İkilinin Ukrayna, Suriye ve Kore Yarımadası'ndaki durumu görüştüğü bildirildi.

Kremlin'den yapılan açıklamada,  Rusya lideri Putin'in, Ukrayna yönetiminin,  anayasa değişikliklerini ve seçim hazırlıklarını Rusya yanlısı ayrılıkçı grupların onayını alarak yapması gerektiğini söylediği kaydedildi.


Görüşmede, Birleşmiş Milletler'in Cenevre'de Suriye hükümeti ve muhalefet heyeti arasında yapılması planlanan görüşmelerin organizasyonu için harcadığı çabalara destek dile getirildi.


Putin ve Obama ayrıca, Ortadoğu'da terör tehdidiyle mücadele çabalarının birleştirilmesi dahil ikili askeri işbirliğinin artırılmasını da görüştü. 
İki ülke lideri, Suudi arabistan ve İran arasındaki kriz bağlamında meydana gelen gerilimin azaltılması çağrısında bulundu.


Kuzey Kore yönetiminin hidrojen bombası denemesiyle ilgili yaptığı açıklamalar bağlamında Putin ve Obama, bu bilginin doğrulanması durumunda söz konusu denemenin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarının ihlali olacağını ve sert uluslararası tepkiyle karşılanması gerektiğini söylediler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS