Son Dakika

Obama'dan Clinton'a açık destek

A A

02.05.2016 - 10:31 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Nafiz Albayrak/ New York / DHA

ABD Başkanı Barack Obama'dan, başkanlık seçimleri aday adaylığı için Demokrat Parti'den Vermont Senatörü Bernie Şanders, Cumhuriyetçi Parti'den de işadamı Donald Trump, Ohio Valisi John Kasich ve Teksas Senatörü Ted Cruz'a karşı yarışan Hillary Clinton'a açık destek geldi.

Obama'dan Clinton'a açık destek

Bugüne kadar, hangi adayı destekleyeceğine ilişkin açıklama yapmaktan kaçınan Barack Obama, Beyaz Saray muhabirlerinin geleneksel gala gecesinde yaptığı konuşmada oyunun rengini belli etti. Espri dolu bir konuşma yapan Obama, “Bu sahnede gelecek sene başka biri olacak. Bu kadının kim olacağını herkes tahmin edebilir" diyerek, kendisinden sonra Beyaz Saray'a ev sahipliği yapacak kişi için Hillary Clinton'ı işaret etti.

Siyaset, medya, sanat, eğlence ve iş dünyasından çok sayıda ünlü ismin katıldığı yemeğe, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Demokrat Parti'den başkan aday adaylarından Vermont Senatörü Bernie Şanders ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde gibi isimler de katıldı.

ABD'de 8 Kasım 2016'da yapılacak başkanlık seçimleri için aday adaylığını kazanmak için her bir isme takılan Obama'nın, yemeğe katılmayan Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarından işadamı Donald Trump için, “Bu akşam burada olmamasından biraz incindim. Geçen yıl çok eğlenmiştik. Bu şaşırtıcı biraz, salon gazetecilerle, ünlülerle, kameralarla dolu ve o gelmiyor. Bu yemek Donald için çok mu sıradan? Bu yemeğe katılmak yerine ne yapıyor olabilir ki? Evde mi takılıyor, Angela'ya Almanya Başbakanı'na hakaret etmek için tweet mi atıyor" sözleri salondaki konukları kahkahaya boğdu.

Beyaz Saray'da geçirdiği 8 yılın kendisini yaşlandırdığına da esprili bir dille değinen Obama, “Ama Michelle'e bakın, benim saçlar ağardı, onda hiç bir değişiklikö yok diye konuştu. Başkanlık görevinin bitmesinin ardından, küçük kızları Sasha'nın liseyi bitirmesine kadar başkent Washington'da yaşamayı sürdüreceklerini de dile getiren Obama, “Yaklaşık 6 ay sonra resmi olarak “topal ördekö olacağım. Kongre artık benim kararlarımı takmayacak.
Cumhuriyetçi liderler telefonlarıma çıkmayacak. Buna alışmak zaman alacak. Bununla nasıl baş edeceğim bilmiyorum. Kongre'deki Cumhuriyetçiler benim son görev yılımda yapamayacağım şeyler olduğunu söylüyor. Neyse ki bu yemek onlardan biri değil" sözleri salonda gülüşmelere yol açtı.

Gazetecilere, yaptıkları işin çok önemli, basın özgürlüğünün ABD'nin vazgeçmeyeceği en önemli ilkelerden biri olmayı sürdüreceğini belirten Obama, Beyaz Saray muhabirlerine teşekkür etti.

Konuşmasının sonunda, “Söyleyebileceğim iki kelime daha var: Obama kaçar" dedikten sonra iki parmağını dudaklarına götüren Obama, kürsüden aldığı mikrofonu havaya kaldırıp elinden yere bıraktı. Obama, konuşmasının ardından uzun süre alkışlandı.