Obama'dan Esad'a: "Tiran!"

Obama'dan Esad'a: "Tiran!"

ABD Başkanı Obama, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu görüşmelerinde konuştu. Obama, Suriye lideri Esad için "tiran" ifadesini kullandı ve "Suriye'yi Esad'dan kurtaracak bir geçiş dönemine girilmesi" çağrısında bulundu. Barack Obama, Suriye krizinin çözümü için İran ve Rusya da dahil olmak üzere tüm ülkelerle ortak çalışabileceklerini belirtti, IŞİD içinse "Böyle bir örgüte yer yok" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Barack Obama, Birleşmiş Milletler (BM) 70. Genel Kurul Açılışı'nda yaptığı konuşmada, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için "üzerlerine varil bombaları atarak masum çocukları katleden bir tiran" nitelemesinde bulundu.


ABD'nin ekonomik ve askeri yönlerinin ne kadar güçlü olduğunun önemli olmadığını, dünya sorunlarını ABD'nin tek başına çözemeyeceğini belirten Obama, birlikte çalışılması ve sonuçlara katlanılması gerektiğini belirtti. Obama, BM'deki konuşmasında, Suriye'den, Ukrayna krizine kadar bir çok sorunu gündeme getirdi. Obama, sorunların çözümünde diplomasinin önemine vurgu yaptı. Obama, Rusya'ya uygulanan yaptırımların, soğuk savaşa dönme arzusunun bir yansıması olmadığını ifade etti.Başkan Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesinden önce Rusya'nın politikalarını da eleştirdi. ABD Başkanı konuşmasında Rusya ve Ukrayna krizine değindi. Obama "Rusya Ukrayna'nın bütünlüğü ve egemenliğini ihlal ederken dünya bekleyemez. Rusya'nın Kırım topraklarını ilhak etmesinin sonuçları olmuyorsa, bu BM'de başka bir ülke için de olabilir." uyarısında bulundu."Rusya ile yaptırımlar konusunda soğuk savaş dönemine dönmek istemiyoruz." diyen ABD başkanı, bu krizin diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini belirtti. Ukrayna'nın geleceği ile ilgili Rusya'nın diplomatik yoluyla çözüme gitmesini istedi.


ABD'li politikacılarının dünyada yeni bir Soğuk Savaş var diye düşündüğünü hatırlatan Obama, ancak bunun doğru olmadığını söyledi. ABD'nin Rusya'yı izole etmediğini vurgulayan Obama, Ukraynalıların, Batı ile uyum konusunda her zamankinden daha fazla ilgili olduğuna dikkat çekti.Başkan Obama özellikle terör ve IŞİD konusunda, Suriye krizini çözmek için İran ve Rusya dahil her ülkeyle birlikte çalışmaya hazır oldukları mesajını verdi. Terör konusunda ABD'yi ve müttefiklerini korumaktan çekinmeyeceğini vurgulayan Obama, eskiden olduğu gibi çatışmalara ve karanlık günlere dönemeyeceklerini vurguladı.Obama BM'deki konuşmasında dünyadaki diktatör rejimlerin er geç sonlanacağını, güçlü ulusların demokrasi ve refah konusunda diğerlerine öncülük etmesi gerektiğini anlattı. ABD başkanı "Muhalifleri hapsedebilirsin ama fikirlerini hapsedemezsin"ifadelerini kullandı.


SURİYE'DE YENİ BİR LİDER


Uluslararası terör ve Suriye konularında tüm ulusların birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade eden Obama, bu konuda birlikte hareket edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Obama "Suriye'de söz konusu bir diktatör onbinlerce insanı katlediyor, bu sadece bir ülkenin sorunu değildir. Aynı şekilde bir terör grubu kafa kestiğinde kadınları köleleştirdiğinde bu bütün insanları ilgilendiren bir problemdir. IŞİD'in dünyamızda yeri yoktur."dedi.


ABD'nin IŞİD için güvenli bir yer bırakmamakta kararlı olduğunu belirten Obama, El Kaide'nin 10 yıl boyunca peşinde gittiklerini aktardı. Bu konularda askeri gücün yeterli olmadığını kalıcı çözümler bulunması gerektiğini kaydetti.Obama, Suriye'de savaş öncesine dönülmesinin mümkün olmadığını belirterek "Çok kan aktı; katliam oldu. Esad barışçıl protestolara baskıyı arttırarak karşılık verdi ve bunun sonrasında mevcut ortam hazırlandı. Kimyasal silahlarla bir halkı bombalayarak çözüm getirilmeyeceğini söyledik. Esad'dan yeni bir lidere gitmemiz gerekiyor. Bu kaosun bitmesi gerekiyor ki Suriye yeniden inşa edilebilsin." diye konuştu. Obama Suriye krizinin çözülmesi konusunda kararlı olduklarını İran ve Rusya dahil bütün ülkelerle konuşmaya hazır olduklarını belirtti.


İSLAM DİNİ HOŞGÖRÜ DİNİDİR


Konuşmasında İslam'ın hoşgörü dini olduğunu vurgulayan Obama, IŞİD'in zehirli bir ideoloji ile güç kazandığını ifade etti. Obama IŞİD ile ilgili "Çok sayıda genç öldü. İslam tolerans ve hoşgörü dinidir. Müslümanlar bu görüşü reddetmelidir, Müslüman olmayanlar İslam'ı terörle anmamalıdır." diye konuştu.


BAN KI-MOON'DAN TÜRKİYE'YE İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Suriye'de savaşa son verilmesi için beş ülkeye işbirliği çağrısında bulundu.


BM Genel Kurulu'nun 70. dönem toplantılarının açılış konuşmasını yapan Ban Ki-moon, Suriye'de savaşın bitirilmesi ve barış dönemine geçiş için Türkiye, Rusya, ABD, Suudi Arabistan ve İran'ı, Suriye'deki savaşı bitirmek için uzlaşarak işbirliği yapmaya çağırdı.


Konuşmasında göç krizine de değinen Ban Ki-moon, Avrupa ülkelerinden, krizin çözümü için daha fazla çaba harcamalarını istedi. İklim değişimi konusunda da uyarılarda bulunan Ban Ki-moon, sera gazı salımlarının sınrlandırılması için ulusal düzeyde belirlenen hedeflerin, potansiyel bir tehlikenin bertaraf edilmesi için yeterli olmadığını söyledi.


Dünyanın önünde iki seçenek olduğunu vurgulayan Ban-Ki moon, "Ya daha iddialı hedefler belirleyeceğiz, ya da hava sıcaklığının sanayi öncesi döneme kıyasla küresel düzeyde iki derece artması riskini göze alacağız. Ancak bilim insanları bu sınırın aşılmaması uyarısında bulunuyor" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS