Organ çetesinin lideri Hindistan'da yakalandı

Organ çetesinin lideri Hindistan'da yakalandı

Hindistan'da bir dizi özel hastaneyle birlikte çalışarak yoksulların organlarını yüksek karlarla satan bir çetenin lideri yakalandı.

Hindistan'da ülkenin başlıca özel hastanelerinde yasa dışı böbrek ticareti yapan bir çetenin lideri tutuklandı. Polis yetkilileri böbrek ticareti yapan çetenin lideri Rajkumar Rao'nun Salı günü Kalküta'nın doğusunda yakalandığını açıkladı.


Yoksulluk Iraklıları organlarını satmaya zorluyor


BBC'nin haberine göre çetinin yoksulları kandırarak böbreklerini satmaya ikna ettiğini açıklayan Kalküta polisi, daha sonra organları yüksek karlarla sattığını duyurdu. Çeteye yönelik soruşturma kapsamında Delhi'deki Apollo Hastanesi çalışanlarından beşinin de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı.


Tüm dünyada aranan İsrailli Boris İstanbul'da yakalandı


Organ nakli sisteminin nasıl işlediğini açıklayan bir toplantı düzenleyen hastane yetkilileri ise, yasa dışı böbrek ticaretinde rol aldıkları yönündeki suçlamaları inkar ederek, "iyi yürütülmüş bir operasyon sonucunda hastalarla birlikte hastanenin de mağdur olduğunu" öne sürdüler.


Organ kaçakçılığı operasyonu: 16 gözaltı


Çete üyelerinin düzenledikleri doktorların imzasını taşıyan sahte belgelerle insanları aldatarak böbreklerini yakınlarına bağışladıklarına inandırdıkları belirtildi.


AFP'ye konuşan bir polis yetkilisi, Kalküta'da yakalanan çete lideri Rajkumar Rao'nun birçok Güney Asya ülkesinde de benzer suçlardan arandığını açıkladı. Polis, Salı günü yapılan operasyonda çeteye böbreklerini satan ancak vadedilen paraları ödenmeyen üç bağışçıyı da yakadı. Organ nakillerinde bağışçı sıkıntısının kronik bir durumda olduğu Hindistan'da bu boşluğu, insan organlarının yüksek karlarla satıldığı kara borsa kapatıyor.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS