Ortadoğu ve Körfez'deki savaşlar Fransa'ya rekor kırdırdı

Ortadoğu ve Körfez'deki savaşlar Fransa'ya rekor kırdırdı

Körfez ve Ortadoğu'daki kriz ve savaşlar Fransa'yı terörün hedefi haline getirse de bir yönüyle de işine yaradı. 2015'te 16,9 milyar Euro silah satan Fransa, yılı bu alanda rekorla kapattı. Fransa en çok silahı Suudi Arabistan, Mısır ve Katar'a sattı.

Fransa Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Rafale savaş uçaklarının Mısır ve Katar gibi ülkelere satışı sonrası silah sanayi ihracatında rekor satış gerçekleşti.


AP'den Suudi Arabistan'a silah ambargosu çağrısı


Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, bunun "Fransa’nın ulusal bağımsızlığı ile uyuşan" bir durum olduğunu ve "Fransız savunma sanayini ekonominin en dinamik sektörü haline getirdiğini" bildirdi.


En çok silah alan ve satan 10 ülke


Savunma sanayinin, Fransa’da endüstri istihdamının yüzde 4’ünü karşıladığını vurgulayan Le Drian, sektörün 165 bin kişiye iş olanağı sunduğunu belirtti.


Suudi Arabistan, ABD'den 155 milyon dolarlık silah alacak


Fransa, uzun yıllar birçok ülke ile satış görüşmesi yaptığı Rafale tipi savaş uçaklarını geçen yıl Mısır ve Katar’a satmayı başarmıştı. Mısır ve Katar ile 24’er adet Rafale savaş uçağı satışı için anlaşan Fransa,buna benzer “büyük sözleşmelerden” 12,9 milyar Euro kazandı.


Fransa Silah Sanayi Genel Müdürlüğünün rakamlarına göre, Suudi Arabistan, Fransa’nın en çok silah ihracatı yaptığı ülke. Bu ülkeyi sırasıyla Katar, Mısır, Brezilya ve Hindistan izliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS