hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  'Örümcek Adam' için 20 yıl hapis isteniyor

  Örümcek Adam için 20 yıl hapis isteniyor
  expand
  KAYNAKAA

  Fransa'nın başkenti Paris'te ünlü ressamların eserlerini Modern Sanat Galerisi'nden çalmakla suçlanan 49 yaşındaki Vjeran T. 20 yıl hapis istemiyle yargılanmaya başlandı. Yüksek binalara tırmandığı için kendisine Örümcek Adam lakabı takılan Vjeran T., "Kim olduğumu sorarsanız ben Arsene Lupin'im" diyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Siparişle otomobil çalan çete çökertildi

  35 saniyede 70 bin liralık soygun

  Paris'te yüksek binalara tırmanarak hırsızlık yaptığı iddiasıyla "Örümcek Adam" lakabıyla tanınan zanlının, Modern Sanat Galerisi'ndeki ünlü ressamlara ait tabloların çalınmasına ilişkin davada yargılanmasına başlandı. Paris'te hakim karşısına çıkan Vjeran T. (49), kendisini takip eden gazetecilere, "Kim olduğumu sorarsanız, ben Arsene Lupin’im." dedi. Vjeran T, Pablo Picasso, Henri Matisse, Georges Braque, Amedeo Modigliani ve Ferdinand Leger gibi ünlü ressamların eserlerini 2010 yılında Paris'teki Modern Sanat Galerisi'nden çalmakla suçlanıyor. 

  Mali değeri 100 milyon euro

  Çalınan tabloların mali değerinin 100 milyon euro civarında olduğu tahmin ediliyor. Yüksek ve ulaşılmaz binalara tırmanmasıyla bilinen dağcılık uzmanı zanlı, bu özelliği nedeniyle kamuoyunda "Örümcek Adam" olarak tanınıyor. Fransız polisi, şüpheliyi yakalamasına rağmen çalınan tablolara ulaşamamış, Vjeran T. ifadesinde tabloların çalınması için sipariş verenleri tanımadığını iddia etmişti. "Örümcek Adam"ın, müzenin alarm sisteminin arızalı olmasından faydalanarak binaya tırmanıp hırsızlığı gerçekleştirdiği öne sürülmüştü. 14 hırsızlıktan sabıkası bulunan Vjeran T. hakkında 20 yıla kadar hapis talebiyle dava açılmıştı. Vjeran T. ile suç ortağı oldukları iddiasıyla Jean-Michel C. ve Yonathan B. de yargılanıyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow