Pakistan'dan ABD'ye tepki: "Kutsal savaşçıları ABD yarattı"

Pakistan'dan ABD'ye tepki: "Kutsal savaşçıları ABD yarattı"

ABD Başkanı Obama'nın istikrarsızlığın süreceği ülkeler arasında saydığı Pakistan'dan yanıt geldi. Başbakan Navaz Şerif'in danışmanı Senato'da konuştu ve ABD'ye ağır ithamlarda bulundu: "ABD bölgemizde kutsal savaşçılar yarattı ve istikrarsızlığa neden oldu."

Ortadoğu'da da başlangıçta İslamcı terör örgütlerini desteklemekle suçlanan ABD'ye bu kez benzer bir suçlama, üstelik "istikrarsız ülkeler arasında" diye saydığı Pakistan'dan geldi. İslamcı örgütlerin terör saldırılarının pençesindeki Pakistan'ın başbakanı Navaz Şerif'in danışmanı, ülkelerini istikrarsızlaştıranın Afganistan savaşı sırasında bu örgütleri yaratan ABD olduğunu söyledi.


Barack Obama, ''birliğin durumu'' için son kez kürsüye çıktı


Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in Dış İlişkiler Danışmanı Sertaç Aziz, Güney Asya'daki istikrarsızlıktan ABD'nin sorumlu olduğunu belirtti.


Obama'dan IŞİD'in liderlerine sert mesaj


Aziz, Pakistan Parlamentosunun üst kanadı Senato'da yaptığı konuşmada, "ABD, Afgan cihadı döneminde kabilelerden oluşan bölgelerimizde kutsal savaşçılar yarattı ama savaş biter bitmez onları yalnız bıraktı. Bu da Pakistan ve bölgede yıllardır devam eden istikrarsızlığa neden oldu" dedi.


Pakistan'da hükümet binasında patlama: Çok sayıda ölü var


Pakistan'ın istikrarsızlığa cevabının demokrasisini güçlendirmesi olacağını aktaran Aziz, obama yönetimine de bölgedeki rolünü gözden geçirmesi uyarısında bulundu.


Pakistan'da Taliban askeri okulu bastı: 100'den fazla ölü var


ABD Başkanı Obama, geçen hafta yaptığı "birliğin durumu" konuşmasında, IŞİD olmasa dahi dünyanın birçok noktasında istikrarsızlığın on yıllarca süreceğini ve bu durumdan yararlanmak isteyen yeni terör ağlarının bulunacağını söylemişti.


Obama, istikrarsızlığın süreceği ülkeler arasında Pakistan ve Afganistan'ı da saymıştı.


Aziz, daha önce Obama'nın sözlerinin ardından yaptığı açıklamada, "ABD Başkanı'nın Pakistan ve Afganistan hakkında yaptığı açıklamalar kendi tahminleridir ve gerçekleri yansıtmamaktadır" demişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS