''Panama Belgeleri'' İngiltere Başbakanı'nı zora soktu

''Panama Belgeleri'' İngiltere Başbakanı'nı zora soktu

Basına sızdırılan Panama belgelerinde İngiltere Başbakanı David Cameron'ın babası Ian Cameron'ın da adının geçmesi, başbakanı zora soktu.

Panama belgelerinin sızdırılması bir çok ismi zora soktu, Avustralya, Fransa, Hollanda, İspanya, Avusturya ve Almanya gibi ülkelerde soruşturma açıldı. Belgeler, İngiliz Başbakanı David Cameron'ı da zora soktu. 


Guardian gazetesinin haberine göre, Ian Cameron yöneticisi olduğu Blairmore şirketinin kârını bildirmemek için karışık yöntemlere başvurdu.

Habere göre, Ian Cameron'un, zengin müşterilerin yatırım fonlarını yöneten Blairmore şirketinin toplantıları için Bahamalar veya İsviçre'ye gittiği bildiriliyor.

Downing Street kaynakları ise BBC'ye yaptığı açıklamada, Cameron'ın babasının 1982 yılında kurduğu şirkette herhangi bir hissesinin bulunmadığını bildirirken pazar günü Başbakanlık sözcüsü, söz konusu iddialarla ilgili olarak bu konunun ''özel bir mesele'' olduğu açıklamasını yapmıştı.

''Başbakan hakkında soruşturma açılsın''

Muhalefetteki İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn ise Cameron'ın ailesinin vergi usülsüzleri hakkındaki iddiaların ortaya çıkarılmasını talep etti

Corbyn, Cameron'ın Panama belgelerinde adı geçen aile üyelerinin yasadığı finansal işleri hakkında bilgi vermesi gerektiğini belirterek ayrıca bu konuda bir soruşturma açılması gerektiğini söyledi.

İşçi Partisi lideri, İngiltere Maliye Bakanlığı'nın aralarında Başbakan Cameron'ın ailesinin de bulunduğu kişiler ve siyasetçilerin vergi kaçırma iddialarının açığa çıkarılması için bir soruşturma başlatmasını istedi.
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS