Papa Francis Azerbaycan'da

Papa Francis Azerbaycan'da

Kafkasya turunda olan Katoliklerin lideri Papa Francis, son durağında Azerbaycan'daydı. Papa, Bakü'de küçük bir topluluk için ayin yönetti, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le bir araya geldi.

Kafkasya turunda olan Katoliklerin lideri Papa Francis, Gürcistan'ın ardından son durağı Azerbaycan'daydı. Papa, Bakü'de küçük bir topluluk için ayin yönetti, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le bir araya geldi.


Papa'nın darbe yorumuna hükümetten yanıt geldi


Azerbaycan'da yerel Katolik nüfusu 300 kişiden az ama birkaç bin kişilik yabancı Katolik nüfusu da mevcut. Papa'nın ilk durağı, Papa 2. John Paul'un 2002 yılında Azerbaycan ziyareti sonrasında inşa edilen küçük bir kiliseydi. Katolik cemaatin katıldığı ayin, İngilizce olarak yapıldı.


Papa'nın talihsiz anı


Bakü Katolik Kilisesi'nde düzenlenen ayinde Francis, İncil'den bölümler okudu ve dua etti. İlahiler eşliğinde gerçekleştirilen ayinde Francis, katılımcıları tövbe etmeye çağırdı. Francis, ayinde yaptığı konuşmada, dünyaya "iman, barış ve adalet" gelmesi yönünde mesaj verdi. Katolik Kilisesi Azerbaycan yetkilisi Vladimir Fekete de Papa'dan Kafkasya'da barışın sağlanması için dua etmesini rica etti. Üzerinde Bakü Katolik Kilisesi'nin resmi bulunan halı hediye edilen Francis, ayin sonrasında, kilise dışında bekleyen vatandaşlarla da görüştü.


Papa Francis, daha sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Temaslarını tamamladıktan sonra Papa, akşam saatlerinde Roma'ya dönecek.


Papa Francis dün Gürcistan'ı ziyaret etmiş, Ortodoks Kilisesinin onay vermemesiyle Tiflis'te neredeyse boş bir stadyumda ayin yönetmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS