Papa Francis'ten kürtaj yasağına dair mektup

Papa Francis'ten kürtaj yasağına dair mektup

Papa Francis, kürtajı affetmek için Katolik rahiplerin yetkilerini genişletti ve Pazartesi günü yayınlanan bir mektupta bu duyuruyu yaptı.

CNN'in haberine göre Papa Francis'ten kürtaja dair düşüncelerini rahiplere "mektup" yoluyla açıkladı. Mektupta Papa "Kürtajın masum bir günah olduğuna dair kusurları sıkça ifade etmek isterim, çünkü masum bir hayata son verir .Ama aynı şekilde Tanrı'nın günah olmadığını da belirtebilirim ve söylemeliyim. Merhamet ulaşamaz ve Baba ile uzlaşmak isteyen bir pişman kalbi bulduğunda silinir." ifadelerini yazdı. Mektubun devamında Papa "Her rahip özel uzlaşmanın bu yolculuğunda tövbeklere rehberlik, destek ve rahatlık sağlama" sözleKATOLİK KİLİSESİ KÜRTAJA NASIL BAKIYOR?riyle rahiplerin rehber olma durumunlarının devamında merhameti elden bırakmamaları açıklamaları yer aldı. Mektubun sonunda Papa "Bundan sonra, tüm rahiplere, onların bakanlıkları nedeniyle, fakülte, tedarik edilen kürtaj günahını işledikleri kişileri özümsetmek için vereceğim" dedi.


 


Katolik Kilisesi, uzun süredir kürtajın, Katolik ömür boyu süren pek çok grubu yönlendiren Kilisenin güçlü konumu nedeniyle, ciddi bir "ahlaki kötülük" olduğunu savunuyor. Ancak Papa Francis, geçen yıl dünya çapındaki rahibelerin, 8 Aralık 2015'den Kasım'a kadar süren Kilise'nin Merhamet Yılı'nın süresi boyunca "kürtaj günahını" bağışlamaya yetkili olacağını söylediği Kilisenin konumunda bir değişiklik yapıldığını açıkladı. ABD'de olduğu gibi bazı bölgelerde, birçok rahip zaten kürtajı affetme gücüne sahipti. Vatikan yetkilileri, bu duyuruyu geçen yıl "kilisenin merhametinin genişletilmesi" olarak nitelendirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS