Papa net konuştu: Katolik kilisesinde kadınlar asla papaz olamaz

Papa net konuştu: Katolik kilisesinde kadınlar asla papaz olamaz

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, Katolik Kilisesi'nde kadınların asla papaz olamayacağını belirtti. İsveç'te Luteryenler ile birlikte Reform'un başlangıcının 500. yıl dönümü törenlerine katılan Papa, bu ülkeden dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsveç Protestan Kilisesi Başepiskoposu Antje Jackelen ile bir araya geldiği ve onun bir kadın olduğu hatırlatılan Papa'ya, "Önümüzdeki 10 yıl içinde Katolik Kilisesi'nde de kadın papazların varlığını düşünmek gerçekçi olur mu? Yoksa Katolik papazlar, kadınlarla rekabet etmekten korkuyor mu?" sorusu yöneltildi. Uzun yıllardır tartışılan bu konuya ilişkin görüşlerini bir kez daha açıklayan Papa, kadınlara papaz olmayı yasaklayan kuralın kalkmayacağını belirtti.


"İsa'nın havarileri de erkekti"


Gazetecinin, "Yani sonsuza kadar hiç kadın papaz olmayacak mı?" yönündeki ısrarlı sorusuna karşılık Papa, 2005 yılında ölen 2. Jean Paul'un 1994'te kadın papazlara tamamen kapıları kapatan deklarasyonunu hatırlatarak, "Bunu dikkatle okursak, kararın bu yönde kesin olduğunu görürüz. Onun bu konudaki açık kararı hala geçerlidir" dedi.


Kadınların, birçok şeyi erkeklerden daha iyi yaptığını söyleyen Papa, "Kilise tasavvufu ve teolojide kim daha önemli, diye kendime soruyorum: Pentakost gününde havariler mi Meryem Ana mı? Tabii ki Meryem Ana! Ayrıca Kilise, İsa ile evlidir. Kadın boyutu olmadan Kilise olamaz."


Papa 2. Jean Paul, 1994 yılındaki deklarasyonunda Kilise'nin, kadınlara papazlık hakkı tanımaya yetkin olmadığını, Tanrı'nın bu konuda herhangi bir izni bulunmadığını belirtmiş ve bunu, "İsa Peygamber'in tüm havarileri erkekti" teziyle pekiştirmişti.


Katolik kilisesi, maskülist olmakla suçlanıyor


Kadınlara da papaz veya daha üst düzey din görevlisi olabilme hakkı tanınmasını savunan yenilik yanlıları, Katolik Kilisesi'ni "maskülist" olmakla suçlarken, muhafazakar kanat buna sert bir şekilde karşı çıkıyor.


Mart 2013'te bu göreve seçilen Papa Francesco ise, kadınların kiliseden en azından diyakoz (3 yüksek ruhban derecesinin ilk basamağı) rütbesine getirilip getirilemeyeceğinin anlaşılması için geçtiğimiz aylarda bir komisyon kurdurabileceğini duyurmuştu.


Papa'nın açılım yanlısı mesajları, değişim yanlılarınca umutla karşılanmıştı. Ancak Papa Francesco'nun yaptığı bu son açıklama, en azından kendi yönetimi döneminde kadınlara kilisede herhangi bir rütbe verilmeyeceğini ortaya koymuş oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS