Papa'dan kiliselere çağrı

Papa'dan kiliselere çağrı

Papa Francis, Avrupa'nın dört bir yanındaki Katolik kiliselere sığınmacıları barındırmaları çağrısında bulundu.

Pazar günü Saint Peter's Meydanı'nda konuşan 78 yaşındaki Arjantinli Papa, "Savaşın yarattığı ölüm ve açlıktan kaçan" binlerce sığınmacı için "her kilise, her dindar cemaat, her manastır, her mabet somut iyi niyet gösterisinde bulunmalıdır" dedi.


Papa Francis, Vatikan'ın iki sığınmacı aile alacağını ama bu ailelerinin henüz belirlenmediğini belirtti.


Papa Francis, 2013 Mart ayında Katolik Kilisesi'nin liderliğine getirilmesinden bu yana göçmen olmanın acı yüzünü dile getirmeye önem verip, kiliselere dünyanın dört bir yanındaki yoksul ve dışlanmış insanlara dikkat edilmesi çağrısında bulundu.


Papa Francis iki yıl önce de Libya ile Sicilya arasındaki Lampedusa adasında göçmenlere karşı "küresel ilgisizliği" eleştiren bir konuşma yapmıştı.


Geçtiğimiz Kasım ayında da Strasbourg'daki Avrupa Parlementosu'nda AB milletvekillerini, arama kurtarma çalışmalarının kısıtlayarak Akdeniz'i "büyük bir mezarlığa" dönüştürmemeleri için uyarmıştı.


Ancak geçtiğimiz günlerde binlerce Suriyeli'nin umutsuzca Türkiye, Yunanistan, Balkanlar ve Macaristan'dan geçerek batı Avrupa'ya ulaşmaya çalışmasıyla yeniden alevlenen kriz Papa'nın yeni bir çağrıda bulunmasına neden oldu.


Papa Francis, "Savaşın neden olduğu ölüm ve açlıktan kaçarak hayatta kalma mücadelesi veren on binlerce sığınmacının trajedisi ile yüz yüze gelmiş bulunuyoruz ve İncil bize en küçük ve terk edilmişlere yakın olma çağrısında bulunuyor" dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS