Papa'ya Türkiye'den sert tepki

Papa'ya Türkiye'den sert tepki

Papa Fransuva'nın 24-26 Haziran'da gerçekleştirdiği Ermenistan ziyaretinde kullandığı "soykırım" ifadesine Türkiye'den tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada "Papa Fransuva, 1915 olaylarına ilişkin tarihi gerçeklerle ve hukukla bağdaşmayan Ermeni anlatısına olan koşulsuz bağlılığını bir kez daha göstermiştir" denildi.

Geçen yıl 1915 Olayları'nın 100'üncü yılı münasebetiyle Vatikan'da düzenlediği ayinde "Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapılandır" ifadeleriyle Türkiye-Vatikan arasında diplomatik krize neden olan Papa, 24-26 Haziran tarihlerinde Ermenistan'a yaptığı ziyaretinin ilk gününde de, cumhurbaşkanlığı sarayında "soykırım" kelimesini kullanmıştı.


Papa, neden 'soykırım' dedi?


AŞTİ'den Doğu'ya giden 3 otobüse pompalı tüfekle saldırdı ifadesiyle şok etti!


Ankara'dan İsrail'e bir adım daha

Papa'nın bu açıklamalarına Türk Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Papa Fransuva'nın 24-26 Haziran 2016 tarihlerinde gerçekleştirdiği Ermenistan ziyareti sırasında sözde soykırım anıtına gitmesi, 1915 olaylarına ilişkin talihsiz açıklamalar yapması, Ermeni Katolikosluğuyla imzalanan Ortak Bildiri'de 1915 olaylarına dair kabul edilemez atıflarda bulunulması ve dönüş yolunda yalan ve iftira olduğu kanıtlanmış ifadelerin zikredilmesi, Papa Fransuva'nın, 1915 olaylarına ilişkin tarihi gerçeklerle ve hukukla bağdaşmayan Ermeni anlatısına olan koşulsuz bağlılığını bir kez daha göstermiştir"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS