Paris saldırısına kınama mesajları

Paris saldırısına kınama mesajları

Suudi Arabistan, Mısır, Kuveyt, Katar, Ürdün, Fas, Azerbaycan, İran, Gürcistan ve Çin Fransa'nın başkenti Paris'te meydana gelen saldırıları kınadı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Paris'teki terör saldırıları kınanarak, "Dünyanın her yerinde güvenlik veistikrarı hedefleyen bu tehlikeli ve yıkıcı teröre karşı uluslararası toplumun bir olup daha fazla çaba göstermesi gerekir" ifadeleri kullanıldı.


Ürdün Hükümet Sözcüsü ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Mumani'nin, yaptığı açıklamada, Fransa hükümetine ve saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini ileterek, "İnsanlık dışı, alçakça terör saldırılarını şiddetle" kınayarak, uluslararası toplumun terörün finans kaynaklarının kesilmesi ve ona karşı durulması için yardımlaşma çağrısında bulundu.


Katar Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılana yazılı açıklamada, "Güvenlik ve istikrarı bozmayı hedefleyen ve hiç bir insani değerlerle bağdaşmayan Paris'teki terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz" ifadesine yer verildi. Katar'ın Fransa halkı ve hükümeti ile dayanışma içinde olduğu kaydedildi.


Katliama tanık olan 23 yaşındaki Türk anlattı


 Mısır, Kuveyt ve Fas saldırıyı kınadı


Mısır Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Fransa halkına ve hükümetine ölenlerin ailelerine ve yakınlarına en derin taziyelerimizi  iletiyoruz. Din ve sınır tanımayan teröre karşı Fransa halkının yanındayız" değerlendirmesinde bulunuldu.


Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah da saldırıyı şiddetle kınayarak, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a başsağlığı telgrafı gönderdi.


Fas resmi ajansı MAP'ın haberine göre, Fas Kralı 6. Muhammed, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Başbakan Manuel Valls'e başsağlığı telgrafı göndererek,Paris'te yaşanan silahlı ve bombalı saldırılardan derin üzüntü duyduğunu, şahsı ve Fas halkı adına Fransa'nın yanında olduğunu belirtti.


Paris kana bulandı


 Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: "Fransız halkı ile birlikteyiz"


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Fransa'nın başkenti Paris'te meydana gelen terör saldırılarında hayatını kaybedenler için mevkidaşı François Hollande'a taziye mektubu gönderdi. Aliyev, cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yayımlanan mektubunda Paris'teki terör saldırılarında çok sayıda insanın yaşamını yitirmesinden ve yaralanmasından son derece sarsıldığını bildirdi.


İlham Aliyev, mektubunda "Bu zor zamanlarda Fransız halkı ile birlikteyiz. Bu dehşetli hadiseden son derece öfke duyuyoruz ve terörü şiddetle kınıyoruz. Terörün her türlüsüne karşı yapılan mücadeleleri destekliyoruz" ifadesini kullandı.


İran


Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Fransa Cumhurbaşkanı FrançoisHollande'a hitaben yayınladığı mesajında başkent Paris'teki terör saldırılarını kınadı.


Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin İtalya, Vatikan ve Fransa ziyaretinin Paris'teki terör olayları nedeniyle ertelendiğini duyurdu.


 Gürcistan


Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, Paris'teki terör saldırılarına ilişkin yaptığı açıklamada, yaşananların tüm Gürcistan'ı sarstığını vurguladı ve Fransız halkına başsağlığı diledi. "Bu, tüm medeni dünya ve insanlığa karşı işlenmiş bir suç" ifadesini kullanan Margvelaşvili, Gürcistan'ın terörle mücadelede Fransa hükümetine somut destek verdiğini dile getirdi.


Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden başsağlığı mesajını ileterek bu zor zamanda Fransa halkının yanında olduklarını vurguladı.


Çin'den kınama


Çin, Fransa'nın başkenti Paris'te meydana gelen saldırıları şiddetle kınadı. Çin Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinden Sözcü Hong Ley tarafından yapılan yazılı açıklamada, Paris'te gerçekleşen terör saldırılarının şiddetli kınandığı ve olaydan dolayı derin şok içinde oldukları ifade edildi.


Açıklamada, hayatını kaybedenler için taziyelerin bildirildiği, yaslı ailelerin ve yaralıların acılarını içten paylaşıldığı belirtildi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS