Parisli öğrencilerden "türban günü"

Parisli öğrencilerden "türban günü"

Paris’te Müslüman üniversite öğrencileri arkadaşlarını bir günlüğüne başörtüsü takmaya davet eden bir etkinlik düzenledi. “Türban günü” adı verilen etkinlik, sosyal medyada tepki gördü.

Fransa'nın en eski ve en büyük siyaset akademisi kabul edilen Sciences Po üniversitesinde Fransa’daki örtülü kadınların durumuna dikkat çekmek amacıyla yapılan bir girişim, sosyal medyada ve üniversitenin öğrenci birliğinde ateşli tartışmalara sebep oldu.


Facebook ve Twitter üzerinden Fransız öğrencilerin “Türban Günü” kapsamında, başörtülü kadınların günlük yaşamına dikkat çekilmesini amaçladığı etkinlik, Fransa Başbakanı Manuel Valls’un üniversitelerde her tür başörtüsünün kaldırılmasını istediği yönündeki açıklamasına cevaben başlatıldı. 


Etkinliğin organizatörlerden biri olan Laetitia Demaya, bu günün “Farkındalığı artırmak, toplum tarafından sıkça tartışılan bu konuda, sesi çıkmayan kadınlara söz vermek amacıyla” düzenlendiğini belirtti.“Türban Günü” girişimi Twitter’ın Fransa gündeminde #HijabDay (türbangünü) hashtagi altında trend topic oldu. Bu etiket altında etkinlik için provokasyon diyenler ve tepki gösterenler de, destekleyenler de oldu.


Filozof ve yazar Bernard-Henri Levy’nin Twitter paylaşımı ise öne çıkanlar arasındaydı. Levy, “Şeriat günü ne zaman olacak? Taşlama? Kölelik?” şeklinde bir tweet attı.


Sosyal medyadaki tepkilerin yanı sıra üniversite içindeki mdiğer insiyatiflerden ve yönetimden de tepkiler yağdı. Ulusalcı bir öğrenci grubu olan National Front, etkinlikle ilgili “Dünya’nın her yerinde kadınlar hakları için uğraşılırken, İran’da başörtüsü takmayan kadınların yüzüne asit atılırken böyle bir gün olması mide bulandırıcı” ifadelerini kullandı.


Sciences Po Üniversitesi de Twitter üzerinden bir açıklama yayımlayarak, "Türban Günü kampüs sınırları içinde gerçekleşti diye, üniversite tarafından desteklendiği anlamına gelmez" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS