Pegida'nın kurucusundan "Nikah şahidim Türk" savunması

Pegida'nın kurucusundan "Nikah şahidim Türk" savunması

Almanya'da İslam karşıtı Pegida Partisi'nin kurucusu Lutz Bachmann, mültecilere hakaret ettiği için hakim karşısına çıktı. Suçlamaları reddeden ve ırkçı olmadığını öne süren Bachmann kendini, "Nikah şahidim Türk, çok sayıda Müslüman arkadaşım" var diye savundu. Öte yandan GSG-9 diye anılan özel kuvvetler de Freital adlı Neonazi grubuna operasyon düzenledi, 5 kişiyi gözaltına aldı.

Almanya'da İslam karşıtı Pegida Partisi'nin kurucusu Lutz Bachmann bugün hakim karşısına çıktı. Facebook sayfasında mültecileri "çok doğuran ineklere" benzetmesi nedeniyle yargılanan Pegida'nın kurucusu Bahman'ın duruşması Dresden'de görüldü.


Pegida mültecilerle güçlendi


Hollanda'da PEGIDA gösterisi


Toplum düzenini bozmak ve mültecilerin onuruna saldırıyla suçlanan 43 yaşındaki  Bachmann, hakkındaki suçlamaları reddetti. Irkçı olmadığını söyleyen Bachmann, nikah şahidinin Türk olduğunu ve çok sayıda Müslüman arkadaşı bulunduğunu söyleyerek kendini savundu.


İngiltere'de İslam karşıtı gösteri


Bachmann suçlu bulunması durumunda, 3 ay ile 5 yıl arasında ceza alacak. Üç duruşma yapılması öngörülen davada 10 Mayıs'tan önce karar çıkması beklenmiyor.


Alman ordusunda Neonazi temizliği


Lutz Bachmann, 2015 yılının Ocak ayında Facebook hesabından Hitler pozu verdiğinin ortaya çıkması üzerine Pegida başkanlığından istifa etmişti. Bachmann istifasının ardından da Pegida'nın İslam ve mülteci karşıtı protestolarına katılmış, konuşmalar yapmıştı.


Alman yargıçtan neonazilere 'kurs' cezası


Poliste hırsızlıktan soyguna, adam yaralamadan uyuşturucuya kadar farklı suçlardan kaydı bulunduğu belirtilen Bachmann'ın duruşmasının öncesinde Dresden'de geniş güvenlik önlemleri alındı.


neonazi grubuna özel harekat baskını


Öte yandan Almanya'nın doğu eyaleti Saksonya'nın Freital kentinde de bu sabah 200 polisin görev aldığı operasyonda aşırı sağ görüşlü 5 kişi gözaltına alındı.


İngiltere'de İslam karşıtı gösteri


Tamamı Alman vatandaşı olan ve yaşları 18 ile 39 arasında değişen şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda Çek yapımı havai fişek ele geçirildi. Federal Savcılık tarafından verilen ilk bilgilere göre, gözaltına alınan sözkonusu kişiler arasında 2015 Temmuz ayında kurulan aşırı sağ örgüt Freital Grubu'nun kurucuları da bulunuyor. Gözaltına alınan şüpheliler cinayete teşebbüs, adam yaralama, bombalama ve mala zarar vermekle suçlanıyor.


Freital Grubu'nun işlediği suçlar arasında, geçtiğimiz sonbaharda kentteki sığınmacı evlerine yönelik kundaklamalar, Dresden kentinde yine konut projelerine yönelik havai fişekli saldırı, So Parti bürosuna ve Freital belediye meclis üyesine yönelik bombalı saldırılar sıralanıyor. Freital kenti, geçtiğimiz yıl sığınmacılara yönelik saldırılar ile sık sık gündeme gelmişti.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS