Peşmerge Şengal'de IŞİD'e karşı hendek kazıyor

Peşmerge Şengal'de IŞİD'e karşı hendek kazıyor

Ezidilerin yaşadığı Şengal'in IŞİD'den kurtarılmasının ardından, Irak Kürt Bölgesel Yönetimine bağlı peşmergeler, ilçenin güvenliğini sağlayabilmek için 80 kilometre uzunluğundaki cephede hendek kazmaya başladı. IŞİD Şengal'den çıkarılsa da peşmerge güçleri ile aralarındaki mesafenin 500 metre olduğu ifade edildi.

IŞİD'in elindeki Şengal'i PKK'lılar ile birlikte 15 ay sonra kurtarmayı başaran Peşmergeler, 80 kilometre uzunluğundaki sınırı koruyabilmek için tüm hat boyunca hendek kazıyor. Peşmergenin kazdığı hendekler ve kurdukları mevziler Şengal'in 10 kilometre ilerisinde.


Ezidiler Şengal yerine Avrupa'ya gidiyor


Şengal'deki Peşmerge Komutanı General Behcet Teymiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin kendileri için belirlediği sınırın Şengal'in 10 kilometre ilerisi olduğunu ancak emir verilmesi durumunda, çevredeki diğer köyler ile güneydeki Baac ilçesi ile doğudaki Telafer ilçelerini de IŞİD'ten temizleyebileceklerini ifade etti.


Sincar'da IŞİD'in Yezidi kadınları gömdüğü toplu mezar bulundu


Temyiz, hendekleri yalnızca güvenlik amacıyla kazdıklarını ve IŞİD'ten temizledikleri tüm bölgelerde mevzi kurmak için bu yöntemi uyguladıklarını dile getirdi.


Peşmergenin, güneyden Salahaddin-Enbar, doğudan da Musul-Telafer'deki IŞİD militanlarıyla aralarındaki mesafe 500 metreyi geçmiyor. IŞİD'in kontrolündeki bölgelerde ise hareketlilik göze çarpmazken, 1 kilometre uzaklıktaki ana yoldan araçların çok seyrek geçtiği görüldü.


IŞİD mevzilerine bombardıman


IŞİD geçişleri tünellerle sağlıyor


IŞİD militanları, koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının saldırılarından korunabilmek için geçişleri kazdıkları tünellerle sağladıkları öğrenildi. Örgütün Şengal Valisi'nin de askeri karargahta açtığı tünelde saklandığı ve ilçenin kurtarılmasından sonra Peşmergenin fark etmesi üzerine çıkan çatışmada öldürüldüğü kaydedildi.


Savaş uçakları bölgeyi 24 saat boyunca gözetliyor ve hareketlilik olduğunda hedefi bombalıyor. Şengal operasyonunda öldürülen militanlarını almaya gelen IŞİD üyeleri, uçakların hedefi olmaya devam ediyor.


IKBY silahlı gücü Peşmerge, 3 Ağustos 2014'ten bu yana IŞİD'in elinde olan ve yoğunlukla Yezidi Kürtlerin yaşadığı Şengal ilçesini koalisyon güçlerine bağlı uçakların hava desteğiyle 13 Kasım'da geri almış ve bölgeyi örgütten temizlemişti. Peşmergenin Şengal'de IŞİD'e karşı savaşına PKK'lılar da katılmıştı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS