Peşmergeye katılan yabancı savaşçılar

Peşmergeye katılan yabancı savaşçılar

Independent'ta yayımlanan bir yazıda, IŞİD'e karşı savaşta Kürt Peşmerge'ye katılan yabancı savaşçıların durumu değerlendirildi.

Yazıda, yabancı savaşçıların IŞİD'e katılmak üzere Irak ve Suriye'ye akın ettikleri, ancak şimdi Kürtlere katılmak üzere de yabancıların gelmeye başladığı belirtildi.


Independent haberinde, Kürt yetkililerin yabancı savaşçıları karışık duygularla karşıladığını, adama değil daha fazla silaha ihtiyaç olduğunu söylediklerini belirtiyor.


Gazete, Peşmerge'ye katılan yabancı savaşçılardan bazılarının çok az ya da hiç askeri deneyiminin bulunmadınığını, ancak çoğunun daha önce Irak ve


Afganistan'da savaşmış olup geri döndüklerinde hayata ayak uydurmakta güçlük çeken eski askerler olduklarını yazdı.


Independent, Kürtlerin resmi politikasına göre yabancıların IŞİD'le çarpışılan cepheye girmesinin yasak olduğunu, ancak yine de yabancıların Irak ve


Suriye'deki Kürt gruplara ve Hristiyan milislere katılımının devam ettiğini yazdı.


Gazeteye göre, yabancı savaşçıların kesin sayıları bilinmemekle beraber, özellikle ABD ve İngiltere'den gelerek katılmak isteyenlerin Kürt komutanların cep telefonlarına mesaj yağdırıyor. 


Independent. Peşmerge'nin, düşmana karşı verilen bu mücadelede aldıkları desteği takdirle karşıladıklarını ve bunun aynı zamanda "Kürtlerin gelecekte bağımsızlık hayalini kurdukları Kürdistan'ı" korumak için yapılan bir savaş olduğunu yazdı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS