"PKK liderlerini teslim bir rüya"

"PKK liderlerini teslim bir rüya"

"PKK liderlerini teslim bir rüya"

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Türkiye'ye bir "Kürt kedisi"ni bile teslim etmeyeceklerini, Kürt yönetiminin PKK liderlerini yakalayıp teslim etmesinin ise bir "rüya" olduğunu savundu.

Talabani, kuzeydeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ile Irak arasında yapılan anlaşmada "çok net" bir konu olduğunu belirterek, "Anlaşmada sıcak takip bendi yoktur” dedi.
 
Her türlü şiddete karşı olduklarını ve ne Türk ne de Kürt kimsenin bir damla kanının dökülmesini istemediklerini ifade eden Talabani “Bugün demokratik barış ve diplomasi günüdür. O yüzden bizler PKK'ya savaşmasını durdurmasını istedik ve eğer onlar savaşmaya, bizim için sorun çıkarmaya devam ederlerse o zaman kendi ülkelerine geri dönmelerini ve orada ne yaparlarsa yapmalarını istedik” diye konuştu.
 
Talabani “Irak Anayasası’da topraklarımızın üzerinde yabancı silahlı güçlerin bulunmasına karşıdır. Biz hiçbir zaman PKK'nın yanında durmadık. Bizler Türkiye ile Irak arasında iyi ilişkiler düzenlemek istiyoruz. Bizler barış elçisiyiz, savaş elçiliği değiliz. ABD de bu savaştan yana değil. Eğer sınır ötesi operasyon olursa Irak Cumhuriyeti kesinlikle karşıdır” dedi.
 
Gazetecilerin, Türkiye'nin terör örgütü PKK'nın liderlerinin teslim edilmesini istediğini hatırlatarak, "Ne diyorsunuz?" şeklinde yönelttiği soru üzerine Talabani, "Ben Paris'te de bu soruya cevap verdim. Öncelikle şu var; acaba PKK liderleri bizlerin elinde mi? PKK yetkilileri Kürdistan dağlarındadır bizler nasıl orada yakalayabiliriz? Kürt yetkililerin bunları yakalaması ve teslim etmesi  bir rüyadır ve gerçekleşmeyecek" dedi.
 
Barzani de gazetecilerin Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonu ve terör örgütü PKK'nın son saldırılarıyla ilgili sorularını yanıtlarken şöyle dedi:
 
"Bizler çok üzgünüz ve vefat edenlerin akrabalarına başsağlığı diliyoruz. Biz ne Türkiye'ye ne de PKK'ya yardım için güç göndermeyeceğiz. Bizler savaşa karşıyız. Eğer barış isterlerse biz elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz. Eğer savaşırlarsa o zaman bizler bu savaşın bir parçası değiliz ve kendi savaşlarına bizleri karıştırmasınlar. Taraf değiliz ama bize karşı birşey yapılırsa o zaman biz de mecburen kendimizi korumak zorunda kalırız.Türkiye ile dostluk ilişkilerimizin olmasını istiyorum, PKK'nın büroları dağlardadır, Erbil ve Süleymaniye'de PKK büroları yoktur."
 
Hakkari'de askere pusu, sivil minibüse mayın
 
Hakkari Yüksekova'nın Dağlıca beldesindeki bir askeri bölük terör örgütü PKK tarafından pusuya düşürüldü; 12 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı, 23 terörist öldürüldü.
 
Dağlıca beldesindeki komando taburundan sınır bölgesindeki Yeşiltaş karakoluna sevkıyat yapan 12 araçlık askeri konvoya Avaşin çayı üzerindeki Şehri köprüsü üzerinden geçişi sırasında saldırı düzenlendi.
 
Köprüyü havaya uçuran teröristler, askerlere uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Şehit askerler, Yüksekova 21'inci Sınır Jandarma Taktik Tugay Komutanlığı'nda görev yapıyordu.
 
Yaralı askerler, helikopterlerle hastaneye kaldırıldı. Yaralıların durumununun ağır olduğu belirtiliyor. Olayın ardından bölgeye sevkedilen takviye birliklerle hava destekli operasyon başlatıldı.
 
Öğle saatlerinde aynı bölgede düğün konvoyu geçerken teröristlerin yola döşediği mayın patladı. Patlamada 6'sı ağır 17 kişi yaralandı.
 
Yüksekova'nın Yenimahalle semtinden Yeşiltaş köyüne hareket eden düğün konvoyunun Tokağaç köyü yakınlarında geçişi sırasında mayın patladı.

Yaralılar Yüksekova, Hakkari ve Van'daki hastanelere kaldırıldı. Yaralılar arasında yaşları 4 ile 12 arasında değişen 6 çocuk bulunuyor.
 
TEZKEREYE MECLİS ONAYI
 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak ile mücavir alanlara gönderilmesi için hükümete 1 yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık tezkeresi 17 Ekim'de 19'a karşı 507 oyla TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.