Polonya'da ilk maymun çiçeği vakası

Polonya'da ilk maymun çiçeği vakası

Polonya'da ilk maymun çiçeği vakası

Avrupa'da ilk vakanın 7 Mayıs'ta İngiltere'de görülmesinin ardından birçok ülke peş peşe ilk vaka açıklamalarını yaptı. Maymun çiçeği virüsü Brezilya'nın ardından Polonya'ya sıçradı. Polonya, bir hastada maymun çiçeği virüsüne rastlandığı doğruladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Polonya haber ajansı PAP'ta yer alan habere göre, Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski, ülkedeki ilk maymun çiçeği vakasını doğruladı.

Bakan, hastanın kimliği veya kaldırıldığı hastaneye dair ayrıntıları açıklamadı.

BREZİLYA'DA İLK VAKA

Maymun çiçeği virüsünde Brezilya ve Polonya ilk vakaları bildirdi. Brezilya'nın Sao Paulo kentinde Sağlık Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, yakın zamanda İspanya ve Portekiz'e seyahat eden 41 yaşındaki bir erkekte maymun çiçeği virüsüne rastlandığı bildirildi. Hastanın şu anda Emilio Ribas Hastanesinde karantinaya alındığı, temasta bulunduğu kişilerin de gözlem altında olduğu aktarıldı.

Kentte ayrıca şüpheli maymun çiçeği vakası da bulunduğu, hastanın 26 yaşındaki bir kadın olduğu ifade edildi.

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünyada paniğe yol açan maymun çiçeği virüsünün Türkiye’de görülmediğine dikkat çekerek, “Virüs, salgıyla geçiyor, damlacık enfeksiyonuyla geçmiyor. Dolayısıyla salgın, pandemi söz konusu değil. Lüzumsuz gündem yapmayalım, vatandaşı tedirgin etmeyelim. Ama maymun çiçeğine benzer belirtiler gösteren birçok virüs var. Her benzer görüntü için maymun çiçeği demeyelim” uyarısında bulundu.

VAKALAR BİNİ AŞTI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, maymun çiçeği virüsü ile enfekte olan kişilerin sayısının endemik olmayan olan ülkelerde bini aştığını duyurmuştu. CDC Maymun çiçeği virüsü için yaptığı uyarıyı güncelleyerek, uyarıyı 2'nci seviyeye yükseltme kararı aldı. Seyahat eden kişilerin maske takıp takmaması konusunda ise CDC kararını maskeden yana kullandı.

Maymun çiçeği virüsü bir ülkeye daha sıçradı

Maymun çiçeği virüsü bir ülkeye daha sıçradı