Portekizliler sandık başında

Portekizliler sandık başında

Ekonomik krizden dolayı son 4 yılı kemer sıkma politikalarıyla geçen Portekiz'de 9,7 milyon seçmen yeni hükümeti belirlemek için oy kullanmaya başladı.Yerel saat 08.00'da 11 bin 800 sandıkta başlayan oy verme işlemi Portekiz'de 19.00'da ve Azor adalarında 20.00'da sona erecek.

Anketler iktidardaki merkez sağ koalisyonu olan Sosyal Demokrat Parti(PSD) ve Sosyal Demokrat Merkez-Halk Partisi (CDS-PP) ittifakının yüzde 35-38 bandında birinciliğe yakın olduğunu gösterirken yüzde 30 civarında desteğe sahip muhalefetteki Sosyalist Parti'nin (PS) iktidar hesabı için kararsızların oyunu alması gerekiyor.


Genel seçimlere 13 siyasi parti ve 3 ittifak katılıyor.Portekiz Başbakanı ve PSD/CDS-PP lideri Pedro Passos Coelho sabahsaatlerinde oyunu kullandıktan sonra "özgür ve yüksek katılımlı bir seçim olması" temennisinde bulundu.


Öte yandan Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva hafta sonunda yaptığı konuşmada herkese oy kullanmaları çağrısında bulundu. Silva, "Her seçimülkemiz için önemlidir ama bu seçimler Portekiz'in geleceği açısından hususi önem taşıyan bir dönemde gerçekleşiyor. Ülkemiz çok büyük meydan okumalarla karşı karşıyadır ve herkesin sorumluluk göstermesi gerekmektedir. Oy kullanmak konusunda çekimser kalmak şimdiyi hiçe saymak ve geleceği terk etmektir" ifadesini kullandı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS