Putin Batılı ülkelerin aldığı kararlarla ilgili konuştu

Putin Batılı ülkelerin aldığı kararlarla ilgili konuştu

Putin Batılı ülkelerin aldığı kararlarla ilgili konuştu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı ülkelerin aldığı kararların savaş ilanına benzediğini söyledi. Putin, Ukrayna'daki askeri altyapıyı yok etme çalışmalarının neredeyse tamamlandığını söyledi. Ayrıca sıkıyönetim ve OHAL ile ilgili de konuşan Putin böyle bir planları olmadığını belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna işgalini 'özel askeri operasyon' olarak adlandıran, 'savaş', 'işgal' ve 'saldırı' gibi kelimelerin Rusya genelinde kullanılmasını yasaklayan Vladimir Putin, bugün yeni açıklamalar yaptı. Putin'e göre, Ukrayna'da her şey Moskova'nın planladığı şekilde ilerliyor. Rus medyası, Putin'in "Bunu daha 'operasyon'un başında söylemiştim ve bu karar alınmadan önce de söylemiştim. Şüphesiz zor bir karardı" dediğini bildiriyor.

Ukrayna - Rusya savaşında son durum

Ukrayna - Rusya savaşında son durum

 
Rusya lideri ayrıca, tarihin en büyük yaptırımlarına maruz kalan ülkesine yönelik Batılı ülkelerin aldığı kararların savaş ilanına benzediğini söyledi. 

Ukrayna'daki askeri altyapıyı yok etme hedefinin neredeyse tamamlandığını savunan Putin, son günlerde gündemden düşmeyen Ukrayna hava sahasının uçuşa kapatılması haberlerine de değindi. Rusya liderine göre, Batılı ülkelerin uçuşa yasak bölge koyma girişimi askeri faaliyetlere doğrudan katılım olarak değerlendirilecek.

ABD ve NATO, hafta içinde birçok kez Ukrayna hava sahasına ilişkin herhangi bir adım atılmayacağını ilan etmişti.

Putin, Ukrayna'nın 'askerisizleştirme' ve 'naziler'den arındırılmasını istedikleri yönündeki teorilerini de yineledi.

 
CUMA AKŞAMI İMZALADI

Rusya lideri Putin, Cuma günü akşam saatlerinde Rus ordusu hakkında 'sahte' bilgilerin yayılmasını 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandıran bir yasa tasarısını imzalamıştı. Birkaç bağımsız Rus medya kuruluşu, Kremlin'in Ukrayna'da 'özel askeri operasyon' olarak adlandırdığı eylemi 'istila' veya 'savaş' olarak niteledikten sonra son günlerde kapatıldı. Putin ayrıca Rusya'ya karşı yaptırım çağrısında bulunanlara para cezası veya hapis cezası verilmesini öngören başka bir yasa tasarısını da imzaladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KREMLİN: BATI EŞKIYA GİBİ DAVRANIYOR

Kremlin, Batı’nın bir eşkıya gibi davrandığını belirterek Rusya’nın dışlanmak için fazla büyük bir ülke olduğunu aktarmıştı. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, dünyanın ABD’den ve Avrupa’dan daha büyük olduğunu vurguladı. Peskov, tam olarak nasıl olduğunu aktarmasa da Rusya’nın yaptırımlara yanıt vereceğini dile getirmişti. Peskov aynı zamanda ABD’nin Rusya’nın enerji ihracatına yaptırım getirmesi halinde Rusya’nın ‘enerji piyasalarını sarsacağını’ öne sürmüştü.

 

LAVROV: ZELENSKİY, RUSYA-NATO ARASINDA ÇATIŞMAYI KIŞKIRTMAYA ÇALIŞIYOR

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kırgız mevkidaşı Ruslan Kazakbayev'i Moskova'da ağırladı. İkili, görüşmenin ardından basın toplantısı için kamera karşısına geçti. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in NATO’dan Ukrayna hava sahasını kapatma talebini eleştiren Lavrov, “Sayın Zelenskiy'nin sürekli öfke dolu açıklamaları duruma iyimserlik katmıyor. Hamilerine biraz kaba davrandı ve onları eylemsizlikle suçladı" dedi. Lavrov, "Şöyle bir soru ortaya çıkıyor. Onun umduğu gibi NATO'nun onu savunmamasına çok üzüldüyse demek ki çatışmanın müzakereler yoluyla değil, bu hikayeye NATO'yu dahil ederek çözülmesini umuyordu. Demek ki hala çatışmayı kışkırtma eğiliminde ve hala NATO’yu dahil ederek Rusya-NATO arasında çatışmayı kışkırtmaya çalışıyor. Zelenskiy’in bu militarist çılgınlığı, elbette müzakerelere ihtiyacı olmadığını gösteriyor. Umalım ki bugünkü ruh hali değişsin, sonuçta ruh hallerine göre hareket eden biridir” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 
Rusya’nın insani koridor oluşturulmasına hazır olduğunu belirten Lavrov, “En başından beri yerleşim yerlerindeki siviller hem de o sırada Ukrayna topraklarına düşen yabancı vatandaşlar için insani koridorlar sağlamaya hazır olduğumuzu belirttik” derken, Rus ordusunun da sivil hedefleri değil, önceden belirlenen askeri hedefleri vurduğunu savundu.

 
RUSYA, TSERKVA'DA YERLEŞİM YERİNİ VURDU

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları 10. gününde devam ediyor. Rus ordusu, Kiev bölgesinde yer alan Bila Tserkva kentinde yerleşim yerini vurdu. Saldırının ardından yapıların yerle bir olduğu görüldü.